НАВІЩО ВБИЛИ КОАЛІЦІЮ, або ризикована гра

НАВІЩО ВБИЛИ КОАЛІЦІЮ, або ризикована гра

Отже, маємо три важливих повідомлення в сьогоднішніх новинах, які можуть визначити подальший перебіг надважливих подій в українській політиці.

  1. Порошенко підписав указ про інавгурацію новообраного Президента України. Вона відбудеться 20 травня.
  2. Фракція “Народного фронту” вийшла з парламентської коаліції й спікер парламенту Андрій Парубій оголосив про те, що відтепер коаліції не існує.
  3. У Зеленського (Разумков) заявили, що він не розпускатиме Верховну раду.

Той, хто чув або читав заяву голови фракції НФ Максима Бурбака про вихід з коаліції, помітили, що цей крок там обумовлюють новими політичними обставинами і демонстративно підкреслюють позитивне ставлення до Порошенка. Тобто казати про якусь “зраду” поки що чинного президента фракцією НФ (за виключенням окремих всім відомих особистостей) не доводиться.

Тоді навіщо здійснено такий важливий крок? Професійні політилоги дадуть своє бачення ситуації. Але складається таке враження, що тут є два моменти: підготовка до парламентських виборів та встановлення певного запобіжника щодо дій Зеленського.

Про вибори коротко: уже оголошено про цілковитий ребрендинг НФ (напевне включно з кадровими чистками) пред виборами. В умовах відсутності коаліції, це можна зробити швидко й менш безболісно.

Щодо поточної політичної ситуації.

Тепер спікер має оголосити 30-денний термін, який за законом має настати для формування нової коаліції. В цей період розпуск парламенту неможливий. А після 30 днів розпустити парламент не можна, бо вступає в дію конституційна норма жодо заборони розпуску в останні 6 місяців до закінчення каденції чинної ВРУ.

Демарш НФ просто деактивував міну, яку заклало під парламент відоме рішення Київського окружного адміністративного суду. Відтепер відсутність коаліції зафіксовано документально.

Дуже схоже на те, що коаліцією, – мов фігурою в шаховій партії, – пожертвували, аби не дати звалити чинний парламент. Гра до певної міри ризикована – особливо для НФ, але в цій ситуації абсолютно виправдана.

Таким чином, з огляду на заяву Разумкова, можна говорити, що ВРУ розпущено не буде. Якщо, звісно, там не підуть на пряме порушення Конституції. Але це вже дуже небезпечно для самого Зеленського і його оточення – він може цього не розміти, але ті, хто реально приймають рішення – так.

Вочевидь, ця заява Разумкова і є результатом тих невидимих процесів, які відбувалися в нашій політиці протягом останніх тижнів. Процесів настільки складних, що написане вище може бути лише верхівкою величезного айсбергу.

ПАВЛО ПРАВИЙ

До слова: до речі, можливі й зовсім цікаві варіанти розвитку подій. Далеко не факт, що через два-три тижні не створиться “нова” коаліція на базі того таки БПП і того таки… НФ.

Немає нічого фантастичного – просто частину “перебіжиків” компенсують за рахунок, наприклад, позафракційних. Можлива і нова коаліція, але ці варіанти нехай прораховують професійні політологи.

Залишити відповідь