СКАНДАЛ З АМЕРИКАНСЬКИМИ КАТЕРАМИ: кажуть, винен Порошенко…

СКАНДАЛ З АМЕРИКАНСЬКИМИ КАТЕРАМИ: кажуть, винен Порошенко…

Я вам трохи про наших любителів “стандартів ВВС” розповім зараз. Є такий спільний проект Радіо Свобода та UΛ:Першого – щотижнева телевізійна програма розслідувань та аналітики про велику політичну корупцію – “Схеми”.

Там що не сюжет – то скандал. Останній підняв гостре питання чому Україна досі не отримала “два патрульні бойові 30-метрові катери класу Island”:

“Як повідомляє проект, Україна такому подарунку “опирається” нібито через комерційні мотиви керівництва держави. За даними “Схем”, конкуренцію їм складають українські катери, які за державним замовленням зводить завод “Кузня на Рибальському” (єдине працююче підприємство, що відбудовує флот), який належить президенту Петру Порошенку”.

Далі журналісти “Схем” сміливо розвивають тему великої зради, що підриває обороноздатність країни:

“Один “Айленд” разом із витратами на транспортування, навчання українських моряків та військове дообладнання обійдеться українському бюджету в середньому в шість разів дешевше, ніж подібний катер зі слабшими характеристиками, але збудований на українському заводі — ймовірно — президентському», — йдеться у сюжеті.

О как! Ось де пес Баскервілів порився! Порошенко винен! Зрада готова. Можна кричати “геть бариг”.

Дійсно: на розконсервування та транспортування двох “Айлендів” потрібно “лише” 10 мільйонів доларів. При цьому власне виробництво катерів такого класу коштуватиме до 30 мільйонів доларів, – стверджують “викривателі корупційних схем”.

Та перш ніж кричати “геть бариг”, давайте все ж таки перевіримо слова журналістів із “Схем”. Про всяк випадок. Бо і раніше бувало таке, що наші “лицарі пера і мікрофону”, скажімо так – припускалися помилок.

Порвнювати американські катери класу Island з катерами, які виробляє “Ленінська кузня” не можна. Це вам будь-який юний мічман скаже. Це абсоютно не співставні одиниці. Це наче порівнювати танк та бронетранспортер. Катер типу “Айленд” призначено для патрулювання МОРСЬКОГО узбережжя й дій на морі (океані).

А завод “Ленінська кузня” будує малі броньовані артилерійські катери класу “Гюрза М”, які призначені для дій на РІЧКАХ та ОЗЕРАХ. Є в проєкті модернізація цього катеру для дій на Азовському морі. Воно відносно тихе й мілководне. А от для дій на Чорному морі ці катери не призначені – замалі (майже на 11 метрів коротші за “Айленд”), мають надто малу осадку (лише 1 метр, удвічі меншу за “Айленд”), аби почуватися впевнено на великій хвилі. Максимум на що вони здатні – патрулювання та захист портів і військово-морських баз. В майбутньому, не виключено, що “Гюрзу” таки доведуть до “морського варіанту”, але – в майбутньому. 

Саме для дій на річці (Амудар`ї) дві “Гюрзи М” закупили в “Ленінської кузні” туркменські прикордонники.

“Гюрза” та “Айленд” ніяк не мождуть бути конкурентами, як про те розповідають журналісти “Схем”. Або вони абсолютно не розуміють про що робили репортаж, або просто обманюють телеглядачів. Варто лише поглянути на самі судна, щоб переконатися в цьому. Американський катер може лише патрулювати та виконувати рятувальні місії. Український броньований катер може крім цього успішно вести бій завдяки потужному бойовому модулю.

Наймолодшому катеру типу “Айленд” – 25 років. Найстаршому – 32. Так вони виглядають

А ось так виглядає “річковий броненосець” – катер “Гюрза М”

“Викривателі” із “Схем” чомусь порівнюють вартість розконсервації та траспортування американських суден з вартістю побудови НОВОГО корабля в Україні ПОДІБНОГО класу. І називають суму – 30 мільйонів доларів. Але ж “Гюрза М”, яку будують на заводі Порошенка, як ми розібралися – не входить в клас катерів типу “Айленд”. Знову пересмикування фактів з боку “Схем”.

До речі, вартість виробництва малого броньованого річкового артелерійського катеру “Гюрза М” не 30, а – 5,4 мільйони доларів, а ціну питання аби “Айленди” опинилися в Україні неодноразово називали іншу: не 5, а – 7 мільйонів доларів. Очевидно, що замість 2 старих “Айлендів” за ці кошти можна побудувати 3 “Гюрзи”.

У ЗСУ офіційно прокоментували “роботу” журналістів так:

“Незважаючи на те, що спікерами пояснювалося, що українські малі броньовані артилерійські катери й американські патрульні катери «Айленд» мають різне призначення та порівняння їх тактико-технічних характеристик є некоректним, зміст сюжету побудований саме на їх протиставленні”.

Отже, не треба бути ні крутим журналістом, ані експертом у військово-морській справі, аби зробити неминучий висновок: “розслідувачі” з програми “Схеми” висмоктали скандал і “зраду” з пальця. На замовлення пролітичних противників Петра Порошенка, а чи у гонитві за сенсаціями – то вже інше питання. Зважаючи на те, що автори сюжету проігнорували пояснення військових – ставлю на першу версію.

Жаль лише, що уже вкотре журналісти радіо “Свобода”, які мають бути взірцем непідкупності, професійності й незаангажованості не показують ані того, ані того. Це вже не журналісти.

        Джерело: https://hromadske.ua/posts/ukraina-ne-otrymuie-podarovani-ssha-katery-island-cherez-biurokartiiu-skhemy

До слова: чому Україна досі не отримала ті два вікопомні американські катери? Ми так звикли до всього “дарованого”, що не зазираємо йому в зуби. А треба. Перше, що маємо пам`ятати: “Айленди” старі. “Наймолодший” з них має вік 25 років. По-друге, 14 мільйонів за обидва катери – це не все. Потрібне навчання екіпажів (мінімум 32 особи) в США. Його має оплатити Україна. По-третє, кораблям потрібна модернізація, передусім – заміна озброєння, бо до 25-мм артилерійської установки Mark 38 ми не виробляємо снаряди і їх треба буде купувати в США.

Нарешті останнє. Американські катери – скажімо так – не зовсім підходять для військово-морської концепції України, яка полягає в опорі на т. з. “москитний флот” – невеликі швидкісні сучасні торпедні, артилерійські, ракетні катери. Що в умовах Чорного моря, яке є “закритим”, в поєднанні з потужною береговою обороною, озброєною новітніми ракетними комплексами типу “Грім-2”, на думку експертів, буде найоптимальнішою стратегією.

Найбільший корабель для українського флоту, згідно з концепцією – корвет. Саме зараз завершується будівництво першого з них. А корвет за вогневою потужністю, тактико-технічними характеристиками навіть поруч не можна ставити зі старими “Айлендами”.

Так виглядатимуть українські корвети типу “Володимир Великий”, перший з яких добудовується. За своїм озброєнням (в т.ч. 4 французькі протикорабельні крилаті ракети та 6 установок для європейських легких протичовнових торпед) він наближається до кораблів класу фрегат. Сумісний зі стандартами НАТО.

Тому українські військові й не поспішають витрачати шалені гроші на американський подарунок. Ці кошти є куди витратити з більшою користю. Не факт, що ці судна наші моряки таки зрештою заберуть. І особисті  кишені Петра Порошенка тут ні до чого.

Але про це пани “журналісти” чомусь ані словом не обмовилися. Вони інше завдання  мають очевидно…
 

ПАВЛО  ПРАВИЙ

 

 

 

 

Залишити відповідь