Обрив нуля – це аварійна ситуація у трифазній мережі. Інша назва – відгорання нульового дроту. Через це підключені до мережі однофазні електроприлади та обладнання можуть вийти з ладу, оскільки виникає підвищена або знижена напруга, що сильно відрізняється від номінальних значень, ще її називають блукаючі струми. Це призведе до того, що ваші телевізор, комп’ютер, посудомийна машина тощо перестануть працювати, а їх ремонт обійдеться дуже дорого, або його взагалі не можна буде здійснити. Найстрашніше, що навіть в однофазній мережі при обриві нуля та неправильному заземленні в розетках може з’явитися напруга 380 В. Чим це загрожує приладам, розрахованим на 220 В, не треба пояснювати. На сайті https://220lviv.top можна замовити послугу електрика у Львові у будь-який ччас доби.
Причини обриву нуля
Не стомлюватимемо звичайних обивателів складними термінами, заснованими на законі Ома, докладніше ми вже писали про цю проблему як обрив нуля. Якщо зовсім коротко: при обриві нуля у вашій квартирі виникають серйозні проблеми, які без кваліфікованого електрика вирішити неможливо. Основними причинами такої ситуації можуть бути такі:
- Огидне обслуговування електричних щитів у багатоквартирних будинках, якими керує державний КК. Регулярне техобслуговування необхідно. Цим КК найчастіше нехтує.
- Неправильний монтаж та підключення лічильників, автоматів, ПЗВ та ін., виконаний неспеціалістами або «майстрами на годину».
- Так званий несиметричний розподіл навантаження. По фаз вона повинна розподілятися рівномірно. Приклад симетричного розподілу: фаза А – 4 кВт, фаза – 4 кВт, фаза С – 4 кВт. Приклад несиметричного розподілу: фаза А – 2 кВт, фаза – 10 кВт, фаза С – 0 кВт. В результаті несиметричного розподілу в нульовому дроті утворюється струм урівнювання, що неприпустимо. За високого значення такого струму виникає небезпека відгоряння нуля.
- Стара проводка, яка не змінювалась у квартирі понад 30-40 років. Вона не розрахована на навантаження, яке виникає при підключенні сучасних електроприладів (раніше були тільки телевізори та холодильники, а мікрохвильові печі, електрочайники та інша потужна техніка була відсутня).
Будь-яка з наведених причин може виявитися критичною, що призведе до відгорання нуля.
Варіанти захисту від обриву нульового дроту
Існує два основних способи, які допоможуть захиститися від обриву нульового дроту:
- Повторне заземлення нуля. Воно виправдане у приватному будинку із системою заземлення TN-CS. Тут можна до нульового дроту підключити змонтований контур заземлення. У разі обриву нуля струм зрівнювання протікатиме по контуру заземлення, а в мережі залишиться напруга 220 В.
- Використання реле напруги. Цей варіант застосовується у багатоквартирних будинках, а також у приватних, у яких заземлення зроблено за системою ТТ або зовсім відсутнє. Пристрій убезпечить вас як від від’єднання нуля, так і від короткого замикання, перекосу фаз та асиметрії фаз.
Подібні роботи повинен виконувати кваліфікований електрик із допусками, досвідом та відповідною освітою. Це захистить ваше життя та працездатність усіх електроприладів у будинку.