Обрив нуля у трифазній мережі: проблеми для споживача

Обрив нуля у трифазній мережі: проблеми для споживача

Обрив нуля – це аварійна ситуація у трифазній мережі. Інша назва – відгорання нульового дроту. Через це підключені до мережі однофазні електроприлади та обладнання можуть вийти з ладу, оскільки виникає підвищена або знижена напруга, що сильно відрізняється від номінальних значень, ще її називають блукаючі струми. Це призведе до того, що ваші телевізор, комп’ютер, посудомийна машина тощо перестануть працювати, а їх ремонт обійдеться дуже дорого, або його взагалі не можна буде здійснити. Найстрашніше, що навіть в однофазній мережі при обриві нуля та неправильному заземленні в розетках може з’явитися напруга 380 В. Чим це загрожує приладам, розрахованим на 220 В, не треба пояснювати. На сайті https://220lviv.top можна замовити послугу електрика у Львові у будь-який ччас доби.

Причини обриву нуля

Не стомлюватимемо звичайних обивателів складними термінами, заснованими на законі Ома, докладніше ми вже писали про цю проблему як обрив нуля. Якщо зовсім коротко: при обриві нуля у вашій квартирі виникають серйозні проблеми, які без кваліфікованого електрика вирішити неможливо. Основними причинами такої ситуації можуть бути такі:

  1. Огидне обслуговування електричних щитів у багатоквартирних будинках, якими керує державний КК. Регулярне техобслуговування необхідно. Цим КК найчастіше нехтує.
  2. Неправильний монтаж та підключення лічильників, автоматів, ПЗВ та ін., виконаний неспеціалістами або «майстрами на годину».
  3. Так званий несиметричний розподіл навантаження. По фаз вона повинна розподілятися рівномірно. Приклад симетричного розподілу: фаза А – 4 кВт, фаза – 4 кВт, фаза С – 4 кВт. Приклад несиметричного розподілу: фаза А – 2 кВт, фаза – 10 кВт, фаза С – 0 кВт. В результаті несиметричного розподілу в нульовому дроті утворюється струм урівнювання, що неприпустимо. За високого значення такого струму виникає небезпека відгоряння нуля.
  4. Стара проводка, яка не змінювалась у квартирі понад 30-40 років. Вона не розрахована на навантаження, яке виникає при підключенні сучасних електроприладів (раніше були тільки телевізори та холодильники, а мікрохвильові печі, електрочайники та інша потужна техніка була відсутня).

Будь-яка з наведених причин може виявитися критичною, що призведе до відгорання нуля.

Варіанти захисту від обриву нульового дроту

Існує два основних способи, які допоможуть захиститися від обриву нульового дроту:

  1. Повторне заземлення нуля. Воно виправдане у приватному будинку із системою заземлення TN-CS. Тут можна до нульового дроту підключити змонтований контур заземлення. У разі обриву нуля струм зрівнювання протікатиме по контуру заземлення, а в мережі залишиться напруга 220 В.
  2. Використання реле напруги. Цей варіант застосовується у багатоквартирних будинках, а також у приватних, у яких заземлення зроблено за системою ТТ або зовсім відсутнє. Пристрій убезпечить вас як від від’єднання нуля, так і від короткого замикання, перекосу фаз та асиметрії фаз.

Подібні роботи повинен виконувати кваліфікований електрик із допусками, досвідом та відповідною освітою. Це захистить ваше життя та працездатність усіх електроприладів у будинку.

Залишити відповідь