За прикладом Tesla: У світі ростуть інші електромобілі, але є і провальні проекти на мільярди

За прикладом Tesla: У світі ростуть інші електромобілі, але є і провальні проекти на мільярди

Електромобільність повернула всіх автовиробників на вихідну позицію. Для низки невідомих технологічних компаній і далекоглядних авантюристів було занадто привабливо приєднатися до гонки. Адже зібрати електродвигун з акумулятором і встановити їх в машину не так вже й складно…

Але побудувати дійсно хороший автомобіль і розробити для нього відповідне програмне забезпечення, запакувати все це в привабливий кузов, навчитися виробляти його в достатньому обсязі та продавати захопленим покупцям — завдання непросте — з погляду ноу-хау та досвідченої робочої сили, але насамперед фінансово. І надзвичайно!

Так що не дивно, що в цій гонці досягають успіху небагато. Тесла, можливо, проклав шлях для всіх, але кожен стартап повинен слідувати йому сам, і всі швидко виявлять, що тільки найдосвідченіші досягають своєї мети. Отже, розглянемо приклади стартапів, які вистрілили з нуля до зірок, тобто зуміли спроектувати якісний електромобіль, побудувати завод з його виробництва на чистому полі і доставити свої автомобілі задоволеним клієнтам. Але зупинимося і на невдалих, які згоріли на старті…

Перемогти Tesla у своїй грі — велика досягнення, і Lucid досягла успіху з моделлю Air — вона потужніша (1 111 л. і більш витончений. Просто машина набагато краща. І при цьому побудована компанією, про яку всього кілька місяців тому майже ніхто не чув. Гідний запуск ракети!

Rivian

Rivian зробив це завдяки мільярдам від Ford та Amazon.

Tesla так довго доопрацьовувала свій Cybertruck (кажуть, що й цього року ми його не побачимо), що навіть традиційні автомобільні компанії починають його обганяти, але найкращий електричний пікап на ринку — це Rivan R1T, який може поєднувати сучасні технології з продуманою корисністю і розкішну їзду по дорозі з дивовижними позашляховими здібностями в польових умовах. Просто чітка лінійка! Rivian також вміло підготував похідний варіант позашляховика, тому недоліку в покупцях точно не буде.

Nio

Китайці представляють NIO ET5, головного конкурента Tesla Model 3

Мало хто в нашому регіоні чув про китайський стартап Nio, а ця компанія вже має на ринку п’ять моделей і поставила покупцям більше 90 000 електромобілів минулого року . Усього планується випускати до 600 000 автомобілів на рік, найпізніше наступного року! Цьому має допомогти велика експансія в США і, звичайно ж, до Європи, де вже є свій центр дизайну (Мюнхен), штаб-квартира з маркетингу (Осло) та частина відділу досліджень та розробок (Оксфорд). Також у Nio вже давно працює система швидкої заміни розряджених акумуляторів на заряджені (замість тривалої зарядки) у Китаї, чи буде ця концепція поширена і на Європу?

Хто зазнав невдачі?

Faraday Future

Амбіції були високі, і концепт FF91 виглядав чудово, але в результаті проект потонув у боргах.

Коли в 2015 році китайський мільярдер Цзя Ютін відкрито кинув виклик Tesla, заснувавши Faraday Future прямо в Каліфорнії, найнявши найкращих співробітників відомих автомобільних та технологічних компаній для реалізації своєї ідеї та швидко продемонструвавши світові сміливу концепцію FF91, публіка аплодувала йому. Але його операції в Китаї були явно не зовсім чистими, і він не зміг отримати достатньо коштів для управління Faraday Future. Через три роки велика мрія впала, і Цзя Ютін потонув у боргах.

Dyson

Навіть сер Джеймс Дайсон не зміг втілити в життя проект електромобіля.

Британський гігант з виробництва пилососів Dyson рипів зубами, щоб завоювати автомобільний світ, і команді талановитих інженерів дійсно вдалося створити привабливу концепцію семимісного електричного позашляховика, але весь проект раптово провалився. «Ми не можемо знайти спосіб зробити цей проект економічно життєздатним», — йдеться в офіційному електронному листі шестистам співробітникам разом з оголошенням про його негайне скасування. Навіть такий досвідчений бізнесмен, як сер Джеймс Дайсон, не зміг власними силами побудувати амбітний проект, більш того, під час цієї спроби він спалив із власної кишені понад 70 мільярдів крон. Ой!

Bollinger

Боллінджер готував два суворі електричні позашляховики. Однак жоден із них не піде у виробництво.

Новий член тусовки банкрутів – американський Bollinger, який підготував безкомпромісний електричний позашляховик, що нагадує помісь Defender і Hummer. Після довгих років розробки вони змогли уявити функціональну версію жорсткого позашляховика B1 і пікапа B2, але, ймовірно, не змогли знайти для них достатньої кількості покупців, тому вважали за краще скласти зброю і вирішили зосередитися на утилітарності. транспортних засобів у майбутньому, де вони відчують більший потенціал для своїх безкомпромісних продуктів. Чи почуємо ми колись про них знову…?

Хто ще скрипить зубами?

Звичайно, у грі є багато інших адептів. Наприклад, компанії Nikola вдалося випередити Tesla в галузі електротракторів і поставити перший екземпляр реальному замовнику наприкінці минулого року — проте проект все ще перебуває в зародковому стані (вони хочуть зробити лише 30 тракторів BEV). і 70 FCEV у найближчі два роки), так що поки що рано судити.

Проект японської електронної компанії Sony, яка нещодавно представила свій другий повнофункціональний концепт електромобіля, також виглядає багатообіцяюче, але в даний час він інтенсивно шукає партнера, з яким міг би запустити його у виробництво.

Sony змогла побудувати дві функціональні концепції, але реалізувати їх виробництво вона може лише з сильним партнером, якого активно шукає.

Іншими гігантами електроніки, що заграють з електромобілями, є тайванська Foxconn, виробник комп’ютерів та мобільних телефонів, і китайська Xiaomi, яка виробляє практично все, крім електромобілів. Apple теж давно тупцює на електромобілях, але поки не знайшла економічно вигідний спосіб його реалізації.

З чеських лук і гаїв

Фото: МВ Моторс

MWM Spartan – це електрифікований УАЗ Hunter. Чи захочуть це клієнти?

Недалеко від Пльзеня знаходиться невелика чеська автомобільна компанія MW Motors, яка кілька років тому привернула увагу проектом електричного купе з ретро-формами на ім’я Luka. Нещодавно вона представила електричну версію захищеного позашляховика УАЗ 2924 Hunter і планує експортувати її по всій Європі якщо до неї буде інтерес. Перехрещені пальці!

Залишити відповідь