Теплиця https://novateplica.com.ua/uk/ є невід’ємним елементом дачного ландшафту. Без неї вийде виростити помідори, перці та огірки хіба що лише у південних районах. А як без цих культур тим, хто живе у холоднішому кліматі? Адже так добре похрумтіти влітку свіжим салатом або відкрити взимку баночку малосольних огірків до картоплі!
Що врахувати під час встановлення теплиці?
Перед встановленням теплиці потрібно все продумати та врахувати кілька важливих моментів. Не можна її побудувати будь-де, на будь-якому місці ділянки. Важливо пам’ятати, що від розташування теплиці залежить врожай. А у разі помилки перемістити теплицю не так просто, адже доведеться переносити і фундамент, якщо будівля капітальна. Докладно про це https://novateplica.com.ua/uk/teplici-svoimi-rukami-vibiraem-tip-konstrukcii/
То як правильно розташувати теплицю на ділянці, щоб був максимальний урожай? Про це розповість ця стаття.
Сучасні теплиці
Раніше всі теплиці зводили зі скла. Цей матеріал не дуже підходить для дачного будівництва. Скло крихке, важке та складне в установці. Але у наших бабусь та дідусів іншого варіанту не було, тому всі старі теплиці були виготовлені зі скла.
Нині на зміну склу прийшов полікарбонат https://novateplica.com.ua/uk/teplitsy-iz-polikarbonata/ . Це матеріал нового покоління, набагато кращий і практичніший. Можна ще спорудити теплицю з плівки, але це вже скоріше парник і він не дуже практичний. Тому в цій статті написано лише про теплиці із полікарбонату.
Плюси та мінуси полікарбонату
Полікарбонат не дарма зайняв лідируючі позиції у дачному будівництві! Справді, переваг у нього багато:
- Вогнестійкість. Матеріал не підтримує горіння, лише тліє. Уражені вогнем ділянки швидко згасають.
- Ударостійкість. Цей показник приблизно в 20 разів більший, ніж у скла! Жодний град не страшний полікарбонату, тоді як скло може зруйнуватися.
- Гнучкість. Зі скла можна було зводити тільки теплиці з гострим дахом, це збільшувало витрату матеріалу. Полікарбонат гнеться так, що можна покрити дах півколом.
- Відмінні теплоізоляційні властивості. Справа в тому, що в листі полікарбонату є осередки, заповнені повітрям. Повітря – найгірший у світі провідник енергії. За рахунок цього всередині будівлі температура тримається набагато краще, ніж у скляній теплиці.
- Теплицю не потрібно демонтувати на зиму. Завдяки своїй міцності та теплостійкості полікарбонат витримує сувору російську зиму з морозами та кучугурами.
- Теплиця із полікарбонату може прослужити до 10 років.
Але цей матеріал не є ідеальним. Навіть у полікарбонату є мінуси:
- Мінімальна абразивна стійкість. Полікарбонат боїться подряпин та пошкоджень.
- Боїться ультрафіолетового випромінювання.
- Змінюється під впливом температури. Тобто у теплу погоду матеріал розширюється, у холодну – звужується. Цю властивість необхідно враховувати при монтажі, тобто залишати зазор розширення.
- Полікарбонат дорогий. Цей пункт спірний. Так, за квадратний метр цього матеріалу доведеться дати близько 400 рублів, тоді як за скло 300-350. Але якщо врахувати трудовитрати, витрати за часом і решту мінусів скла, то полікарбонат виявиться вигіднішим.
- Потрібна примусова вентиляція.
- Матеріал має низьку світлопроникність.
Незважаючи на всі мінуси, теплиця з полікарбонату практичніша і краще, ніж зі скла. Та й обійдеться дешевше.
Як правильно встановити теплицю із полікарбонату?
Є кілька основних правил, завдяки яким культури в теплиці радуватимуть городників рясним урожаєм:
- Бажано теплицю розташовувати на рівній та сонячній ділянці. Якщо достатньо освітленої ділянки немає, потрібно вибрати місце, яке висвітлюється в першій половині дня. Якщо ґрунт нерівний, то потрібно нівелювати його за допомогою фундаменту.
- Не можна ставити теплицю на глинистий ґрунт. Потрібно зробити подушку з гравію та піску та на неї встановлювати конструкцію.
- Необхідно перевірити, де знаходяться ґрунтові води. Вони мають бути заглиблені як мінімум на 1,3 метри. якщо ця умова не виконується, варто розглянути інше місце для теплиці або встановити дренажі.
- Теплиця не повинна бути на протязі. Якщо такий є, необхідно захистити будівництво. Зробити це можна за допомогою високих насаджень чи листів із металопрофілю. Тільки важливо встановити його так, щоб від нього не падала тінь.
Фундамент теплиці
Багато хто вважає, що для теплиці чи парника не потрібний фундамент. Так, іноді можна обійтися без нього. Але враховуючи те, що збудувати його не так складно, а користь від нього колосальна, краще встановити теплицю на фундамент.
Коли фундамент потрібний? У цих випадках потрібна стійкість та міцність конструкції:
- Троянда вітрів створює вітрильність. Є ймовірність, що вітер зірве теплицю.
- Великі розміри споруди. Вони можуть стати причиною просідання та деформації через велику вагу конструкції.
- Теплиця використовується цілий рік.
- Економія тепла. Якщо розташувати теплицю над землею, можна зберегти до 10% тепла.
- Фундамент захищає будову від несприятливих факторів. Це влучення вологи, холодного повітря, промерзання, гризуни та інші шкідники.
Варіантів фундаментів є дуже багато. У цій статті ми розберемо найпопулярніші та найпростіші у будівництві. Із встановленням цих фундаментів упорається навіть людина, далека від будівництва.
Стрічковий фундамент
Цей тип фундаменту підходить для великих теплиць, які експлуатуватимуться близько 10 років. Він є укладеною в грунт кладкою по периметру теплиці. Вона може бути з наступних матеріалів:
- Бетон чи бутобетон. Потрібно встановити опалубку за формою, що повторює основу теплиці та залити в неї матеріал.
- Цегла чи блоки. Малорозмірний матеріал встановлюється на піщану основу та закріплюється розчином цементу.
- Дерев’яний брус чи шпали. У разі використання шпал їх потрібно встановити на толь або руберойд. Якщо використовується брус, його доведеться додатково обробити складом проти гниття.
Порядок проведення робіт із встановлення стрічкового фундаменту:
- Розмітка траншеї та копання
- Підготовка основи (подушка з піску, гравію або руберойду)
- Фінішна гідроізоляція
Точковий фундамент
Конструкція цього фундаменту досить проста і з його установкою подолає навіть новачок. Такий каркас не підійде для потужних і високих теплиць, тільки для невеликих, тимчасових.
Порядок дій:
- Провести розмітку за периметром теплиці.
- У кутах вкопати опорні стовпчики врівень із ґрунтом.
- Далі через кожний метр встановити додаткові стовпчики.
- Зробити жорстку раму, поєднавши стовпчики. На неї і встановлюватиметься сама теплиця.
Підпірки такого типу фундаменту виконуються з різних матеріалів. Дерево, цегла, бетон, пінобетон – все це підходить. Важливо пам’ятати, що чим важча конструкція, тим міцніший матеріал потрібно вибрати. Як опалубка при заливці стовпів можна використовувати руберойд. Точковий фундамент обійдеться дешево, але стоятиме довго та надійно.
Фундамент із блоків
Нині на ринку величезний вибір блоків. Який би ви не обрали, усі їх потрібно укладати стрічковим способом.
Як зробити фундамент із блоків?
- Вирити траншею, на дно насипати пісок, змочити та утрамбувати.
- Перший ряд блоків укласти розчин цементу.
- По кутах викласти 2-3 ряди блоків заввишки. На цьому етапі важливо дотримуватися вертикальності.
- Далі потрібно натягнути мотузку між кутами, для дотримання горизонтальності.
- Викласти решту рядів, скріплюючи блоки цементом.
Важливо врахувати, що розміри теплиці мають бути кратними розмірам блоків. Блоки не можна розрізати через наявність порожнин у них.
Блоковий фундамент має гарну гідроізоляцію, але погану теплоізоляцію та міцність. Він довговічний і його установка коштуватиме дешево.
Фундамент із бруса
Фундаментом для теплиці є дерев’яна рама, що підходить до периметру теплиці. Така конструкція хороша тим, що до неї легко прикріпити каркас із будь-якого матеріалу. Для більшої міцності по кутах фундаменту можна встановити стовпчики з бетону або блоків і вже до нього кріпити дерев’яну раму.
Порядок дій:
- Розмітити майданчик під фундамент.
- Вирити траншею.
- Укласти толь або руберойд внахлест як гідроізоляцію.
- Викласти брус на основу та скріпити раму куточками.
- Якщо потрібно, вирівняти за рівнем, підсипавши пісок.
Така конструкція має гарну теплоізоляцію, коштує дешево, її легко монтувати. Але вона не прослужить довго.
Важливо пам’ятати, що будь-яку деревину перед використанням потрібно обробити просоченнями, щоб захистити від вологи та гниття.
Бетонний фундамент
Цей тип фундаменту найскладніший у зведенні, але й довговічний. До нього вдаються в ситуаціях, коли жодна інша конструкція не може бути основою. Наприклад, якщо теплицю потрібно встановити у місці, де близько до поверхні протікають ґрунтові води або на косогорі, тоді допоможе лише бетонний фундамент.
Як його встановити?
- Вирити траншею по периметру теплиці, засипати її піском і гравієм, ущільнити врівень із землею.
- Встановити опалубку над настилом.
- Встановити арматуру, закріпивши її дротом.
- Залити бетон, ущільнити його, встановити анкери.
Без фундаменту
Іноді доцільніше робити фундамент, а користуватися теплицею сезонно. Тобто просто з настанням холодів демонтувати всю конструкцію.
У комплекті з теплицею йдуть Т-подібні клини (грунтозачепи), які потрібно вбити в землю і прикріпити до них каркас теплиці.
Звичайно, у теплиці без фундаменту багато мінусів:
- Втрата до 10% тепла
- Велика ймовірність промерзання через ґрунт
- Всередину можуть проникнути бур’яни, шкідники та гризуни
- Руйнування полікарбонату при контакті із землею
- Конструкція може перекоситися або осісти через усадку землі
Але є й плюси: таку теплицю легко та швидко можна встановити, демонтувати чи перенести на іншу ділянку. Також значно знижуються витрати на монтаж, адже не треба встановлювати фундамент.
На що звертати увагу при встановленні теплиці?
Місце розміщення теплиці на ділянці відіграє важливу роль. Від цього залежить врожайність і те, скільки прослужить споруда.
Освітленість
Недарма це перший пункт у списку. Освітленість відіграє ключову роль, адже культури, які вирощуються в теплиці, люблять природне світло. Звичайно, при малій освітленості можна вдатися до встановлення спеціальних ламп, але це призведе до додаткових витрат. Тому краще одразу вибрати таке місце на ділянці, де теплиця буде максимально освітлена.
Для теплиці, яка буде експлуатуватися цілий рік у районах із суворою зимою, краще передбачити місце, де культури отримуватимуть сонячне світло весь день. Для теплиць у південних регіонах підійде таке місце, куди сонячні промені потраплятимуть у першій половині дня. Після обіду бажано щоб була тінь. Це необхідно, оскільки рослини можуть отримати опіки або засохнути від південного сонця. У такому разі про рясний урожай можна навіть не мріяти.
Напрямок вітру
На троянду вітрів варто звертати особливу увагу городникам у холодних регіонах і тим, хто хоче цілий рік отримувати врожай. Важливо знизити енерговитрати на опалення теплиці в холодну пору року. Вітер може забирати з собою левову частку тепла, призначеного для рослин. До того ж, сильні пориви здатні зламати чи нахилити конструкцію.
Як же боротися із вітром?
- На відстані близько 7 метрів від теплиці по дорозі вітру потрібно встановити паркан. Пориви вітру, що розбилися про нього, не становлять небезпеки для теплиці.
- На відстані 12-25 метрів посадити живопліт. Потужні потоки плутатимуться у листі та гілках і розбиватимуться на маленькі потоки.
Грунт та рельєф
Звичайно, не потрібно проводити глобальні геодезичні дослідження для встановлення теплиці, але кілька факторів врахувати варто:
- Ґрунтові води повинні протікати не вище, ніж за 1,3 м від поверхні
- Ділянка має бути рівною
- Теплицю бажано не встановлювати поблизу високих чагарників та дерев
Зручність розміщення
Важливо розташувати теплицю згідно зі сторонами світла. Оптимальним вважається розташування з півночі на південь або зі сходу на захід. Але набагато важливіше врахувати доступність теплиці. Тобто до неї має бути зручний захід, адже відкривати та закривати її доведеться щодня. Теплицю краще встановлювати неподалік будинку і комунікацій – рослинам потрібен частий полив.
Необхідно врахувати розташування теплиці, адже забезпечення автономного обслуговування може коштувати досить дорого.
Висновок
Насправді правильно встановити теплицю і домогтися хорошого врожаю в ній під силу кожному навіть початківцю городника. Потрібно лише дотримуватись цих правил, підходити до процесу з розумом і спочатку все правильно планувати, а вже потім будувати.