КРАШАНКИ. ДАВНІЙ АРІЙСЬКИЙ СИМВОЛ

КРАШАНКИ. ДАВНІЙ АРІЙСЬКИЙ СИМВОЛ

Що таке крашанки? Як правильно покрасити великодні яйця? Що означає символіка крашанки?

Крашанка – давня символіка багатьох народів. Чомусь вважають, що це – в більшості слов`янська традиція, проте це не так: крашанки відомі в давній історії Персії, Азербайджану, Греції, Італії, Франції та інших країн.

Щоправда в Західній Європі в останні сторіччя ця традиція сильно змінилася, це свідчить, скоріше за все, що символіка крашанки поступово забувається. Адже і в Україні останніми часами крашанка сильно змінилася.

Крашанка зараз постає як християнський символ. Церква навіть вигадала красиву легенду, згідно з якою Марія Магдалина пішла з яйцем до римського імператора Тіберія із звісткою про те, що Ісус Христос воскрес. Імператор, звісно, не повірив і сказав, що скоріше яйце змінить колір, ніж це станеться. І в той момент яйце в руках Марії Магдалини почервоніло.

Насправді крашанка набагато древніша, ніж християнство. Судячи з того, що вона переважає в культурі індо-арійських народів, це – зороастрійський символ, символ першої достеменно відомої монотеїстичної релігії.

Символіку крашанки трактують так. Яйце – це символ народження життя, традиційний червоний колір її символізує сонце, здоров`я, родючість, а також (чомусь?) символ потойбічних, хтонічних, демонічних сил. Останнє треба вважати результатом пізніших спроб Церкви дискредитувати дохристиянські релігійні системи.

Яйце як джерело життя – з цим цілком можна погодитися. Але це лише частка його символізму. Яйце – це ще й матеріальний Всесвіт, який зхапліднюється Вишнім, богом-Отцем, або в прадавній арійській вірі – Ором.

Його втілення – це сонце, тому і червоний колір крашанки – колір Сонця. До речі, у міфології багатьох народів світ постає саме з яйця.

В зороастризмі є цікава тема – сцена боротьби Ора (Ормузда) з духом Зла Аріманом за Світове яйце. Обидві антагоністичні сили виглядають на давніх малюнках як змії, що сперечаються за Яйце Землі. Якщо придивитися уважніше, то ми тут маємо яскраво виразний… Тризуб. Ось звідки походить український герб!

Добро та Зло, що борються за Універсальне Яйце. З книги Моріса “Індійські древності”

Давній символ боротьби Добра і Зла, Порядку і Хаосу, Світла та Пітьми за цей світ перейняло і християнство. Бачимо його на інсингніях римо-католицьких та православних церковних ієрархів, зокрема і на посоху Вселенського патріарха.

Червоний колір крашанки у християнстві почав символізувати кров, пролиту Спасителем, хоча крашанки (так само як і писанки) в культурі іудеїв ми не бачимо, не присутня крашанка і на Таємні вечері Христа з апостолами.

Вселенський патріарх Варфоломей і його
пастирський посох

Зараз для фарбування крашанок використовують багато різних барвників. Вважається, що найкращими є природні: сок буряку дає рожевий колір, квіти календули та сухі листя берези – жовтий, кропива та паростки жита – зелений.

Але найкращим, найближчий до традиції і до символізму справжньої писанки є червоно-брунатний колір, що отримуємо від відвару лушпиння цибулі. Бо це і є давній колір, що уособлював колір Сонця. Недаремно головним барвником в сакральній обрядовій символіці арійських народів була охра…

До речі, багато авторитетних дослідників стверджують, що ані крашанки, ані особливо писанки писанки не є старою традицією росіян і що її було сюди принесено з Литви (Білорсь) та України приблизно у XVI сторіччі.

P.S. Треба відрізняти крашанку від писанки, яка також має глибокі історичні коріння, але відрізняється іншим принципом викладення символіки – через малюнок. В Україні мотиви візерунків писанки здебільшого походять з давньої археологічної культури Кукутеня-Трипілля, представники якої є одними з предків сучасних українців.

Невеличка порада. Крашанка виглядатиме ошатніше, якщо матиме рослинний візерунок. Для цього достатньо зірвати кілька невеликих листочків полуниці, суниці, смородини, берези тощо, наліпити на мокре яйце і, завернувши у марлю або звичайну панчоху, пофарбувати у відварі лушпиння цибулі.

І збав вас Боже використовувати розповсюджені нині штучні фарби або наліпки. Не лінуйтеся і матимете красивий Великдень.

ПАВЛО ПРАВИЙ

До слова: на правах реклами.

Якщо є бажання придбати цікаву книгу в якій розглядається в т.ч. й питання сакральних символів України, а також головне – чому Володимир Великий НЕ ХРЕСТИВ Русь 988 року – 
“ВОЛОДМИР. ХРЕЩЕННЯ БРЕХНЕЮ”.
Історико-публіцистичне розслідування, розраховане на широке коло читачів. 550 сторінок суцільних парадоксів.

Забудьте все, чому вас вчили на уроках історії в школі))

Умови придбання цієї та інших книг, реквізити наприкінці публікації тут: http://pavlopraviy.blogspot.com/2019/03/blog-post_16.html

Залишити відповідь