ГРИВНЯ: ВСЕ НОРМАЛЬНО, ПАДАЮ

ГРИВНЯ: ВСЕ НОРМАЛЬНО, ПАДАЮ

Політ української фінансової системи нормальний. Вниз. Лише за тиждень гривня втратила стосовно долара 50 копійок, курс американських грошей в Україні сягнув місячного максимуму. Що відбувається?

Відбувається те, про що попереджали фінансові аналітики, журналісти, блогери. Після обрання президентом Володимира Зеленського з України йдуть інвестори. І долар – це лише видима частина того, що відбувається у фінансово-економічній царині, лакмусовий папірець.

Кажуть, що курс гривні падає на тлі чуток про можливий дефолт в Україні. Це правда. Але не вся.

Про те, чим загрожує дефолт українцям, читайте тут: http://doslova.com/o-polze-defolta/

З’явилася інформація про провал торгів цінними паперами, з якими днями вийшов на ринок Кабмін. Об’єм продажів гривневих ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) 28 травня не просто впав – він з гуркотом обвалився.

От вам картина маслом: попит на тримісячні ОВДП впав у 14 разів; на дворічні, які були раніше популярні серед іноземних інвесторів – у 26 разів. Уряд змушений був підняти проценти по виплатам за облігаціями з 17,89 до 18% річних.

Здавалося б – що таке 0,11%, але для фінансового ринку це дуже серйозно.

Причини? Їх багато. Але основна – інвесторів відлякує політична невизначеність та недолугі, непрофесійні й волюнтаристські дії «молодої команди», яка дорвалася до влади.

Фактична відмова від співпраці з МВФ за раніше затвердженим планом, неоднозначні кадрові рішення, антиконституційний розпуск Верховної ради – все це сильно б’є по фінансовій стабільності в державі.

Як приклад: Адміністрація президента США відмовила президенту Зеленському в зустрічі з Трампом. За повідомленнями джерел, це сталося через те, що у Вашингтоні його вважають несамостійним політиком, який знаходиться під керівництвом певних українських олігархічних кіл, про що свідчать його кадрові призначення.

Такі новини не додають оптимізму ані внутрішнім, ані іноземним інвесторам.

Ілюстрацією того, як одні лише слова, причому людини, яка навіть не обіймає жодної державної посади, можуть вдарити по фінансах країни є повідомлення агенції «Інтерфакс-Україна»:

«…очікуваного припливу нерезидентів (на ринок цінних паперів) в зв’язку з запуском «линка» з депозитарієм Clearstream у вівторок не відбулося. Ця новина померкла на тлі заяви екс-співвласника «Приватбанку» Ігоря Коломойського у інтерв’ю FT про доцільність дефолту».

Не є збігом, що стрімке зростання курсу долара почалося зразу після заяв Коломойського про доцільність дефолту та після того, як голова Нацбанку Яків Смолій оголосив, що золотовалютні резерви України станом на 28 травня становлять 19,3 млрд доларів, тоді як 28 квітня їх об’єм становив 20,53 мільярди.

Смолій пояснив це погашення державного і гарантованого боргу. Якщо це так, то ситуація дуже тривожна. ЗВР Національного банку існують не для виплати боргів – цим має займатися Кабінет міністрів. ЗВР Нацбанку призначені для утримання стабільності національної валюти. Якщо почали «доїти» резерви Нацбанку, це значить, що інших джерел катастрофічно не вистачає.

Якщо звідти беруть кошти для погашення боргів – це становить небезпеку для національної валюти. І чим меншим буде об’єм ЗВР, тим сильнішим буде тиск на гривню.

Поки невідомо, чи піде Нацбанк на валютні інтервенції з тим, аби зупинити девальвацію гривні. Але якщо це станеться (Зеленському треба виграти парламентські вибори й обвал гривні партії «Слуга народу» точно голосів не додасть), ЗВР будуть і надалі танути.

І чим далі – тим стрімкіше. Якщо хто не знав, уряд Азарова наприкінці 2013-початку 2014 рр. щотижня «спалював» нра Міжбанку по 1 мільярду задля утримання “долара по 8”. 

Все це у свою чергу спричиняє нестабільність в банківській системі, що впливає на кредитну політику й здорожчує кредитні умови для бізнесу. Так починаються системі економічні кризи…

І знову про ринок ОВДП. Саме завдяки позичкам тримається гривня. І якщо ви спитаєте, чому наприкінці квітня-початку травня гривня зміцнювалася, відповідь лежить тут.

З січні по квітень доходи держбюджету склали 322,6 млрд гривен, що на 18,2% більше від показників 2018 року. Але головне те, що майже кожна 2 гривня з цих мільярдів – позичена (158,5 мілрд). Ми позичали, щоб віддавати попередні борги й сяак-так навіть скорочували зовнішній борг. А зараз позичати нам припиняють.

Так що міцніше закріпіть ремені.

Як казав незабутній льотчик «Маестро» у фільмі «У бій ідуть одні «старі»:
«Все нормально, падаю».

До слова: видатний український економіст Олександр Пасхавер

Різноспрямовані дії і заяви нового президента України Володимира Зеленського і його команди у економічній сфері викликають тривогу і навіть страх.

“Я б побажав цій новій команді в якихось серйозних речах показати себе прихильником певної концепції. Тобто, або це ліберальна структура економіки і ліберальна стратегія розвитку, або державництво, або вони можуть дати і проміжну стратегію. Але таку, щоб було зрозуміло, що вона розумна, вона випливає, може бути, з особливостей і властивостей українського народу. Тобто, вони повинні показати, що це пов’язано з конкретними умовами України. А просто з різних шматків робити заяви – це мене лякає”, – сказав Заслужений економіст України.

Залишити відповідь