Наприкінці 1970-х років, коли ви замовляли каву з собою, вам зазвичай доводилося проривати отвір у пластиковій кришці, щоб пити через неї. Цей маневр був настільки незграбним, що ви ризикували обпалити руку. Тож у 1980-х роках кілька інженерів із упаковки харчових продуктів намагалися вирішити цю проблему. Вільям і Кеннет Дарт з корпорації Dart Container Corporation створили одну з перших кришок для кавових чашок нового покоління, зареєструвавши в 1981 році патент на пластиковий диск із натискним язичком, який діяв як клапан.
Якщо ви маєте кавовий бізнес, ми рекомендуємо TopPlast, це виробник кришок для паперових стаканів №1 в Україні. Придбати кришки ви можете за посиланням
https://ukrtopplast.com.ua
Винахідники назвали цю особливість «підпорою для губ»; ви натиснули на нього верхньою губою, щоб випустити ковток кави. Після того, як ви закінчили пити, вкладка повернулася на місце, щоб запобігти проливанню. (Кеннет Дарт, який заробив статок на цій та інших комерційних підприємствах, пізніше відмовився від громадянства та переїхав до Белізу, де був звільнений від податків США.)
Кришки Dart Container Corporation — і більшість інших подібних — були розроблені, щоб перешкодити клієнтам знімати кришку з гарячої чашки кави. Але люди все одно продовжували це робити. Найвідомішим є те, що Стелла Лібек обпеклася в 1992 році, знімаючи кришку чашки кави McDonald’s. Вона подала в суд і спочатку отримала 2,86 мільйона доларів компенсації. «Це спонукало американських винахідників до роботи», — каже Філ Паттон, історик дизайну. Після Лібека проти Макдональдса пластикові кришки були покриті попереджувальними етикетками. І «як тільки вони почали друкувати «Обережно» на своїх кришках, мережі ресторанів, як-от Wendy’s, зрозуміли, що вони також можуть друкувати свої логотипи», – каже він. Компанії також почали додавати «ямочки», щоб сервер міг вказувати, чи містить кава вершки чи цукор.
Більшість брендів кави використовують ковпачки з поліпропілену або полістиролу №6, пластику на основі нафти, схожого на пінополістирол за текстурою
На кришках чашок для кави може бути позначка, що зроблені з пластику. Однак пластик — це загальний термін, який охоплює різні термопластичні матеріали. Більшість брендів кави використовують ковпачки, виготовлені з поліпропілену або полістиролу №6, пластику на основі нафти, схожого на пінополістирол за структурою.
Визначивши ідентифікаційний код смоли (RIC), вибитий на кришках, ви можете визначити, чи можна переробити кришку.
Коди 1 І 2 (PET & RPET І HDPE & RHDPE)
Цей пластик використовується для ПЕТ-пляшок, підносів для салатів, молочних пляшок і глечиків, а також миючих засобів, таких як відбілювач або шампунь. Усі матеріали, які підпадають під ці коди, підлягають переробці.
Коди 4 І 5 (LDPE І PP)
Ваші звичайні пластикові пакети для покупок, мішки для сміття, пластикові соломинки та підноси для їжі в мікрохвильовій печі, серед іншого, підпадають під ці коди. Хоча радимо звернутися до ваших центрів переробки, щоб ще раз перевірити, чи вони переробляють їх, вони підлягають переробці.
Коди 3, 6 І 7 (ПВХ, ПС Та Інші)
Вони не підлягають переробці; такі предмети, як ПВХ труби, автомобільні деталі, пластикові столові прилади та упаковка для електроніки та іграшок підпадають під ці коди.