Для тих, хто досі ллє сльози над загиблими в російській атомній субмарині «науковцями» з погонами капітанів першого рангу. Ось якими «науковими дослідженнями» вони займалися.
Атомний підводний човен проекту 10831 «Калитка» з тактичним номером АС-12, який отримав у росіян ласкаве неформальне прізвисько «Лошарик» – це один з найбільш засекречених військових об’єктів.
Про цей диверсійний глибоководний апарат стало відомо від військових аналітиків США у 2015 році. Він може занурюватися на глибину 3 тисячі (за деякими відомостями – до 6 тисяч) метрів. Призначений для постановки пристроїв знищення підводної інфраструктури, передусім підводних кабелів зв’язку.
За наявною інформацією, АС-12 також може встановлювати глибоководні ядерні фугаси для створення штучного цунамі направленої дії – саме це за чутками відпрацьовував екіпаж, використовуючи муляж або масо-габаритний еквівалент ядерного заряду, коли сталася катастрофа.
Екіпаж «Лошарика» – 25 осіб, усі офіцери. Носієм АС-12 є атомні підводні субмарини БС-136 «Оренбург» проекту 09786 або К-329 «Белгород» проекту 949А «Антей».
«Лошариком» цей підводний човен називається на честь героя відомого мультика, маленького коника, який складався з кульок. Справа в тому, що міцний корпус апарату складається з кількох сферичних відсіків, побудованих з титану, які знаходяться всередині класичного легкого корпусу. Така конструкція (за принципом батисфери) дозволяє АС-12 занурюватися на велику глибину.
Ось в такі ігри граються путінські «науковці» в погонах. Хто хоче – нехай вірить, шо вони рельєф дна міряли, ага.
Нарешті останнє. «Лошарик» за задумом – крута річ. Можливо – унікальна. Яка не може виконувати поставлені завдання й аварійно небезпечна не менш, ніж радянсько-російські космічні кораблі. Недаремно в СРСР космонавтам «Героя» давали, а тепер і в Росії теж. Очевидно, за пірнання на дно океану командирам «Лошарика» теж «Героя» дають – недаремно серед загиблих їх було аж два.
Відомо принаймні про один похід АС-12 у 2012 році. Після нього «Лошарика» зразу відправили на відновлювальний ремонт – виправляти деформацію корпусу та ремонт обладнання. Можемо уявити який смертельний номер – виходити на цьому «унікумі» в похід.
До слова: серед загиблих 7 капітанів 1-го ранга (аналог армійського звання «полковник»), 3 капітана 2-го рангу (підполковник), 2 капітани 3-го рангу (майор), капітан-лейтенант и підполковник медичної служби.