Українські ВМС поповнять одразу 3 надсучасних бойових кораблі. Згідно до концепції «Москітного флоту» незабаром на стапелях буде закладено швидкісні ракетні катери типу «Лань».
Незважаючи на доволі мирну назву насправді це грізна бойова одиниця. Ракетні катери типу «Лань» матимуть на озброєнні 8 новітніх протикорабельних крилатих ракет української розробки «Нептун» в 4 пускових установках плюс 2 гармати калібру 30 та 76 міліметрів.
Корабель обладнується РЛС виявлення надводних і далеких повітряних цілей, РЛС дальнього заобрійного цілевказування для крилатих ракет, радіолокаційною та оптико-електронною системами управління артилерійськими установками, а також бойовою інформаційно-керуючою системою.
Довжина судна 54,2 метри, повна водотоннажність 450 тонн, дальність дії до 2 тисяч морських миль. Максимальна швидкість судна становитиме не менш ніж 32 вузли (60 км/год).
Україна уже має досвід будівництва цих бойових одиниць, оскільки 4 «Лані» за участі компанії «Укрінмаш» було свого часу побудовано для ВМС В’єтнаму в концепті артилерійських патрульних катерів.
В`єтнамський артилерійський катер типу “Лань”. Український матиме неспівставно більшу вогневу потугу за рахунок крилатих ракет.
Кілька слів про концепцію «Москітного флоту». Це сукупність швидкохідних і маневрених малих бойових кораблів, наприклад, торпедних, сторожових, ракетних тощо, які діють у прибережній зоні, в т. ч. проти великих бойових кораблів супротивника.
Наявність на невеликих суднах сучасного ракетно-електронного озброєння робить «Москітний флот» грізним аргументом проти великих кораблів потенційного супротивника. Катери та корвети здатні «ховатися» у складках берегової лінії, завдаючи несподіваних ударів по ворогу.
У відкритому морі швидкісні маневренні малорозмірні судна мають певну перевагу малопомітності. «Лань», звичайно, не може протистояти величезному російському ракетному крейсеру типу «Москва», але. За певних умов кілька таких корабликів можуть суттєво пошарпати більш потужну ескадру й зробити так, що бойові втрати будуть неспівставні.
ПКР “Нептун” успішно пройшла випробування й пішла в серію
У сполученні з артилерією та ракетними установками берегової оборони, а також авіації «Москітний флот» є дієвим інструментом самозахисту країни. Саме самозахисту. На жаль, поки що Україна не має змоги створити потужний океанічний флот. Та це і не потрібно: ми не США і не Британія – ми мирна країна, яка лише захищає себе. Нам не потрібно воювати за умовні Фолкленди або умовну Сирію.
Чорне море є фактично «закритим», воно практично наскрізь прострілюється крилатими ракетами та ракетами середньої дальності. Флотам з великими кораблями типу крейсерів а тим паче авіаносців тут нема де розвернутися. Тож невеликі, але численні «зубасті» одиниці типу «Лань», «Гюрза-М», «Кентавр», а також корвети типу «Володимир Великий» (який за бойовими характеристиками наближається до фрегату) за гарної взаємодії з береговою обороню можуть стати грізною бойовою силою.
Образно кажучи, “Лань” за її можливостями цілком можна назвати “убивцею крейсерів”.
«Володимир Великий» наразі має ступінь готовності 70%+
Він буде повністю сумісний зі стандартами НАТО. Корвет може бути озброєний 76-мм корабельною гарматою Super Rapid виробництва італійської компанії OTO Melara, 35-мм спареною німецькою зенітною гарматою Oerlikon Millenium, французькими протикорабельними ракетами Exocet (або українськими “Нептун”), а також торпедами, які виробляє європейський концерн EuroTorp. Радіолокаційне обладнання на «Володимирі Великому» буде українським.
Так виглядатиме корвет “Володимир Великий”
Першу «Лань» ВМС України отримають у 2019 році. До 2020 року до складу ВМС України увійдуть 3 судна цього типу, а загалом планується побудувати 7 таких кораблів.
Дехто може спитати: чому так мало? Відповідь: вартість лише одного корвету типу «Володимир Великий» становить 300 мільйонів доларів. На жаль, наша держава поки що не в змозі витрачати мільярди доларів на флот. Навіть Росія цього не може собі дозволити.
Так що “Москітний флот” – саме те. Досвід бойових дій у Середземному морі довів його високу ефективність.
Автор: Павло Бондаренко
До слова: як відомо, днями Петро Порошенко продав суднобудівний завод «Кузня на Рибальському» аби уникнути конфлікту інтересів, оскільки завод виконує замовлення для флоту.