Начальник Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Валентин Бадрак назвав найбільш очікувані новинки озброєння, котрі уже найближчим часом отримають ЗСУ.
Найбільш відомі загалу – реактивні системи залпового вогню “Вільха”. Це абсолютно нове покоління артилерії, аналогів якій у світі одиниці. Очікується, що в 2018-м перші серійні РСЗВ “Вільха” надійдуть на озброєння української армії.
Всі комплектуючі українські, а сама ракета унікальна: один залп “Вільхи” – це 12 високоточних (до декількох метрів). Така зброя може стати першим кроком у створенні асиметричного неядерного ракетного щита України.
Менш відомою, але дуже очікуваною новинеою є проект “Нептун”, який з січня 2018 успішно проходить випробування.
Нова крилата ракета здатна вражати морські цілі на дальності 300 км, а в перспективі – 500 км і більше. В проекті немає залежності від іноземних комплектуючих.
Можливо ПКР «Нептун» будуть озброєні швидкохідні ракетні катери проекту «Лань» ВМС України. Закладка корпусу першого катера цього проекту запланована на літо 2018 року. Крім кораблів крилаті ракети “Нептун” можуть розміщуватися на наземних та повітряних носіях та використовуватися проти наземних цілей.
Також у військах очікують вертоліт для всепогодного цілодобового бою, оснащений високоточними керованими ракетами і цілодобовою оглядово-прицільною системою з тепловізіонним, телевізійним і лазерним каналами для ведення нічного бою.
Це давня мрія українських військових. Зараз його держвипробування на фінішній прямій. Вертоліт має частково замінити старі машини Мі-24 радянської розробки.
Україна поки що не виробляє зенітних ракетних комплексів (ЗРК), але навчилася їх докорінно модернізувати. ЗРК “Печора” – це серйозний прорив. “Печора” вже існує і йде на експорт. ЗРК здатен вражати цілі на дальності до 50 км, і для нього вже розроблено активна головка самонаведення.
Ще однією довгоочікуваною новинкою в ЗСУ є радіолокаційна станція “Малахіт”. Вона значно посилить систему ППО.
“Малахіт” здатен автоматично передавати дані і визначати радіальну швидкість повітряних цілей, включаючи оснащені технологіями зниження помітності бойових машин – Стелс. Малахіт вже поставляється серійно і успішно справляється в зоні бойових дій.
До слова: на додачу в ЗСУ підуть ще й мобільні оперативно-тактичні ракетні комплекси “Грім-2”. Це відповідь на росіський вікопомний комплекс “Іскандер”.
Мінімальна дальність стрільби цього комплексу складає 50 км, максимальна – 280 км в експортної версії і 350 км – для потреб ЗСУ (це пов’язано з “Режимом контролю за ракетними технологіями”, який забороняє продаж іноземним державам ракет класу “земля–земля” з більшою дальністю).
Однак, судячи з наявної інформації з цілого ряду джерел, 350 км – це “юридична” дальність , а реальна може скласти до 500 кілометрів і це цілком може бути використано у разі необхідності.
На схемі внизу показано радіус враження ракетами “Грім-2” цілей, де червоне коло – стрільба ракетами з дальністю 350 км з району м. Краматорськ (червоними точками показано бази зосередження бойовиків та зброї, що її спрямовує Москва на Донбас), а синім – радіус враження ОТРК “Грім” з дальністю дії 500 км. за умови пуску із Сумської області.