АЗОВСЬКЕ МОРЕ, ВІЙНА, СУНЬ ЦЗИ ТА РАКЕТИ “НЕПТУН”

АЗОВСЬКЕ МОРЕ, ВІЙНА, СУНЬ ЦЗИ ТА РАКЕТИ “НЕПТУН”

Останнім часом деякі українські політики та журналісти у звязку із провокативними діями Росії в Азовському морі закликають вдатися до радикальних засобів, зокрема, розірвати угоду про співпрацю в Азовському морі.

На Нараді послів заступник міністра іноземних справ України Олена Зеркаль, рнапевне, на велике розчарування панів у Москві, поставила на цьому питання масну крапку заявивши, що цього в жодному разі не станеться.

І хай там як би окремі особи не звинувачували уряд у «зраді», ця позиція українського МЗС є єдино правильною.

Чому? Тому що одностороння денонсація угоди з боку України відкриє Кремлю шлях до висунення територіальних претензій. А оскільки Україна не має поки що чим протистояти військовій силі Росії на Азовському морі, наслідком цього буде гарантована втрата Україною можливості використовувати акваторію моря.

Аби пересічний українець розумів, про що йдеться, треба нагадати, що Азовське море вельми специфічне в плані забезпечення т. з. виняткової (морської) економічної зони.

Що це таке? Це прилеглі до територіальних вод території моря і континентального шельфу, максимальною шириною до 200 морських миль від найближчої точки берегової лінії, в межах яких держава має виключні права на розвідку, добування і керівництво всіма природними ресурсами даного регіону, створення і використання штучних островів, безпечних для довкілля установок і споруд, проведення наукових досліджень тощо.

Специфіка Азовського моря така, що воно є невеликим і виняткові зони України та Росії накладаються одна на одну. Через це колись і було укладено відповідну угоду, яка регулює питання спільного використання акваторії Азовського моря.

Так, зараз Росія час від часу порушує цю угоду. Проте, якщо її денонсувати, то Україна залишиться взагалі без будь-яких юридичних обґрунтувань своїх прав на Азовське море. І тоді Росія просто забере його собі. Все.

Так, затримання й перевірка суден (станом на 21 серпня їх було понад 150), які проходять в українські порти – неприємна реальність. Але. Формально дії росіян не суперечать міжнародному морському праву. Це треба знати. Фактично росіяни просто грають на нервах, провокуючи на нерозумні кроки.

Тож Україна має шукати (і знайде) адекватну відповідь недружнім діям Росії на Азовському морі. Але в жодному разі не за рецептами чи то просто нерозумних, чи то стимульованих московськими грошима «експертів», які кричать про необхідність розірвання договору з Росією як «адекватної відповіді».

Бо насправді саме ця «адекватна відповідь» і була б реальною, а не вигаданою зрадою національних інтересів.

Автор: ПАВЛО БОНДАРЕНКО

До слова: Сунь Цзи писав, що тепіння – одна з головних якостей гарного полководця. Краще терпляче готувати спорядження, ніж посилати на приступ солдат, наче мурах, втрачаючи третину війська.

Саме так чинить зараз Україна. І спорядження у вигляді крилатих протикорабельних ракет «Нептун» вже готується. І коли вони з’являться на берегах Азова – тоді подивимося на хоробрих поки що російських моряків.

Залишити відповідь