Цікава інформація надійшла з США. Пентагон звернувся до Державного департаменту з дуже незвичайним запитом: узгодження з Туреччиною проходу кораблів 6-го флоту США через Босфор в Чорне море. Чому цей крок незвичайний?
Справа в тому, що згідно до конвенції Монтре (1936 рік) Туреччина має суверенітет над чорноморськими проливами. У цьому документі прописано, що «чорноморські держави» мають право проводити через проливи будь-яку кількість своїх військових кораблів, а «нечорноморські» (до яких належать і США) підпадають під істотні обмеження.
Так, сукупна водотоннажність бойових кораблів однієї «нечорноморської країни», що мають право знаходитися в Чорному морі, не має перевищувати 30 тисяч тонн. Термін їхнього перебування не має перевищувати 21 добу.
6-й флот ВМС США, зосереджений зараз у Середземному морі, має 2 атомні авіаносці, 4 ракетних крейсера типу «Тикондерога», 15 есмінців УРО типу «Арлі Берк», 1 штабний корабель, 5 універсальних десантних кораблів типу «Уосп» і 4 атомних підводних човни типу «Вірджинія». Авіаційна група, розміщена на авіаносцях налічує до 170 винищувачів.
Усі ці сили розділено на 2 ударні авіаносні групи, кожній з яких не може дорівнювати за потужністю увесь Чорноморський флот Росії, навіть якби йому на допомогу прийшов єдиний російський авіаносний крейсер «Адмірал Кузнєцов», який в народі зневажливо «Кузею» кличуть.
Щоб уявляти що таке ударна авіаносна група: аваносець типу «Німіц» має на борту півсотні винищувачів-бомбардувальників F/A-18 Hornet 4 літаки радіоелектроннорї боротьби і ще трохи «по мєлочі».
Від всіляких негараздів авіаносець охороняють 2-3 крейсери типу «Тікондерога». Вони й самі здатні гарно вгатити по супротивнику, маючи на борту по 122 крилаті ракети «Томагавк».
Плюс 7-8 есмінців типу «Арлі Берк», кожен з яких може випустити 74 керовані зенітні ракети SM-2, що летять на 167 кілометрів і навіть ракетами SM-3 збивати супутники та балістичні ракети на висоті до 500 кілометрів.
Ну і пара АПЛ типу «Вірджинія», які несуть по 12 «Томагавків», але основним завданням мають топити підводні човни та надводні цілі.
Це той лом, проти якого немає прийому, навіть якщо б Путін дійсно був реальним дзюдоїстом.
Тепер питання: якщо кораблі ВМС США підуть через Босфор у Чорне море – для чого?
Ракета «Томагавк» має дальність дії до 2,5 тис. км. Тобто спокійно можуть дістати Москву і з Адріатичного моря. І як показала практика в Сирії, розпіарені кремлівською пропагандою ЗРК С-400 не можуть їх перехопити «через кривизну Землі».
Але бойовий радіус F/A-18 Hornet становить «лише» 720 кілометрів, тобто вони не здатні зі Середземного моря дотягнутися до північного узбережжя Чорного та Азова.
Якщо авіаносець піде через проливи – це означатиме одне: авіаносну групу буде задіяно задля операцій в районі – скажімо так – Керченської затоки. Це авіаційне прикриття кораблів, які здійснюватимуть супровід торгівельних суден в порти Азова. Літаки не заходитимуть у повітряний простір Росії, але в будь-який момент – якщо російським пілотам заманеться постріляти – здатні будуть дати по зубах.
Ну і підлітний час «Томагавків» та «Гарпунів» з Чорного моря зменшується.
Можливий й інший, «полегшений» варіант – заход у Чорне море лише угрупування з крейсерів та есмінців, теж для супроводу цивільних суден. Теж для Кремля головний біль такий, що ой.
Саме для цього, очевидно, з Туреччиною й вирішуватиметься питання, пов’язане з конвенцією Монтре. Адже водотоннажність лише одного есмінця становить 8,5 тис. тонн, а крейсера – майже 10 тисяч.
Скажуть: відповідно до конвенції, «нечорноморські» держави не мають права проводити через проливи великі кораблі, в тому чисоі й авіаносці. Правильно. Але.
Згідно до цієї ж конвенції, Туреччина, якщо вважає ситуацію загрозливою для себе, пропускати будь-які кораблі й дозволяти їм знаходитися в Чорному морі необмежений термін.
У будь-який момент Туреччина оголосить, що «ситуація в Керчській протоці загрозлива», оскільки піддаються небезпеці й в т. ч. у турецькі комерційні судна.
Можливо, саме для цього американським військовим знадобилася робота дипломатичного відомства США? А можливо, лише самої загрози появи кораблів 6-го флоту в акваторії Чорного моря буде достатньо, аби Путін увімкнув задній хід.
У будь-якому випадку навколо Азовського моря щось дуже неприємне для Москви назріває.
ПАВЛО ПРАВИЙ
До слова: фактично одночасно із запитом Пентагону до Держдепу США, у своїй статті для The New York Times президент України Петро Порошенко написав:
“Ці останні події безпосередньо впливають на безпеку всього НАТО. В даний час Росія має загрозливу кількість морських кораблів у Чорному морі, що означає, що це може загрожувати членам НАТО Румунії, Болгарії та Туреччині. І це може бути лише початком”.