ПОРОШЕНКО ГОТУЄ В УКРАЇНІ СПРАВЖНІЙ ПЕРЕВОРОТ

ПОРОШЕНКО ГОТУЄ В УКРАЇНІ СПРАВЖНІЙ ПЕРЕВОРОТ

Україна на межі перевороту. Справжнього. І якщо він вдасться, пам`ятники Порошенко стоятимуть по всій Україні. Ми самі, добровільно їх поставимо.

Економіка – штука складна і пересічному українцю незрозуміла (експертів з числа таксистів, цирюльників та фарбованих хною бабусь на лавах біля під’їздів залишимо у спокої) тому прошу – читайте далі, спробую розглянути все максимально просто, як це бачу особисто зі своїм університетським курсом основ економіки.

Президент вніс до Верховної ради законопроект про оподаткування виведеного капіталу (ЗпОВК). Після того, як його буде прийнято, Україна стане зовсім іншою.

Нинішня система оподаткування бізнесу дає олігархам механізм такої «оптимізації» доходів і прибутків, за яким практично всі кошти опиняються в офшорах, а до держбюджету нічого не надходить. Якщо хто не знав, реально податок на прибуток платить лише 1% фірм та компаній. Решта (після виплат зарплат, розрахунків з постачальниками тощо) показують або збитки, або роботу «в нуль».

А мільярди доларів опиняються в офшорах.
Як це відбувається на практиці?

Уявімо, що ми є власниками компанії, яка отримала за рік 1 мільярд доларів доходу (не плутати з прибутком).

У процесі роботи наша компанія витратила на сировину, оренду, електроенергію, зарплати співробітників, погашення кредитів, тощо 800 мільйонів доларів. Ми ці мільйони у прибуток не рахуємо.

Мільярд мінус 800 мільйонів – це чистий прибуток (доходи – витрати = 200 мільйонів).

З чистого прибутку компанія має заплатити податок – 18%. Це 36 мільйонів. Ми вирішили виплатити собі дивіденди. Припустимо, на це ми пустити 150 мільйонів. Вони і називаються виведеним капіталом.

Дивіденди зараз оподатковуються в сумі 5%. Цей податок (7,5 мільйони) плюс 1,5% військовий збір (2,3 млн) ми сплатили в держбюджет.

Відтак, в компанії залишиться: 200 – 36 – 150 – 7,5 – 2,3 = 4,2 млн. на розвиток (купівля нового обладнання, технологій тощо).

Таким чином ми обкрадаємо державу і суспільство. Де тут крадіжка? А ви ще раз подивіться на цифри: дохід мільярд доларів, чистий прибуток 200 мільйонів і лише 45,8 млн податків.

Справа в тому, що реальні витрати нашої компанії на поточну діяльність склали не 800 мільйонів, а лише 400. Ми шляхом певних маніпуляцій завищили поточні витрати. Саме цим замаються 99% компаній.

І це ще ми патріотично вчинили. Якби ми завищили витрати ще бійльше й показали б нульовий прибуток, то до бюджету не потрапили б оті 36 мільйонів. Чим 99% компаній зараз і займаються.

Як це відбувається? Є багато більш або менш тонких схем. В тому числі за участі знаменитих офшорів.

Ми можемо створити на Кіпрі офшорну компанію, у якої купуватимемо сировину. Удвічі дорожче за ту, яку можна придбати в Україні. Тобто, купуємо самі в себе.

Можна взяти кредит у офшорної фірми. Тобто, у самих себе. Можна користуватися брендом, який належить нашій офшорній фірмі. Можна в офшорі зареєструвати фірму, яка надаватиме консалтингові послуги за величезні кошти. Ця фірма також належатиме нам.

Плюс «по мєлочах», наприклад, придбати «Майбаха», який формально належатиме компанії (а значить, кошти на його купівлю включаються у статтю витрат (у ті 800 мільйонів), а їздити на ньому будемо ми. Або літак.

Відтак, наша вигода в тому, щоб максимально завищити витрати, тим самим зменшити чистий прибуток і не платити з нього оті 18%. За статистикою, частина податку на прибуток компаній у державному бюджеті зараз становить лише близько 2,5%.

Саме такі схеми однією з перших почала використовувати Юлія Тимошенко, виводячи з ЄЕСУ мільярди доларів в офшори Британских Віргінських островів та на Арубу.

Хтось скаже: так справа не у дивідендах – справа у цьому завищенні! Тут треба працювати! Це так. Але. Новий закон до категорії виведеного капіталу включатиме і деякі витрати, які зараз входять до поточних витрат компаній. Наприклад, придбання товарів та послуг у пов’язаних осіб, що використовують спрощену систему оподаткування, виплата внесків власнику корпоративних прав, роялті тощо.

Головне, що треба усвідомити: закон про оподаткування виведеного капіталу на меті не має цілі здерти з компаній-платників податків більше грошей. Цей закон спрямований на те, аби змусити олігархів не виводити кошти у офшори, а залишати на своїх підприємствах, розвиваючи таким чином виробництво й створюючи нові робочі місця. А відтак більші відрхування в бюджет у майбутньому.

Більше того, у перший рік (через скасування податку з прибутку, яке також передбачено законопроектом) за підрахунками мінфіну, держбюджет в перший рік застосування нового закону недоотримає близько 27 мільярдів гривень, на чому не лінуються наголошувати противники ЗпОВК.

Зате, уже через 2 роки завдяки цьому закону ВВП країни додатково зросте на 1,5-2%. Приплюсуйте їх до нинішніх 3,5% і відчуйте різницю перспектив України порівняно з тією ж Росією, де ВВП складає лише 1%, або навіть ЄС з його 2%.

Прикметно, що бізнесмени, які працюють в реальному секторі економіки, позитивно оцінюють цей законопроект. Більше того, вони уже давно наполягали на його прийнятті. Лише вчора розмовляв з двома знайомими підприємцями, які працюють у виробничій сфері. Вони категорична за цей закон.

Ще б пак: адже якщо повернутися до нашої гіпотетичної компанії, то за новим законом, на виробництві залишиться не 4,2 мільйони, а 27,5 (200-150-22,5). За новим законом, підприємству треба буде сплатити податки з зарплат (це у поточні витрати входить), а з отих 200 мільйонів чистого прибутку – лише податок на виведений капітал – 15% зі 150 мільйонів). І все. Решта повертається у виробництво і не оподатковується. Це робить безглуздим штучне завищення витрат і виведення коштів в офшори.

Ну і ще один чималий бонус: за оцінками незалежних міжнародних експертів, ЗпОВК значно покращить інвестиційний клімат в Україні. І саме знов таки в реальний сектор економіки, а не у фінансові спекуляції. Бо прибирає величезну корупційну складову, коли за чималі гроші податковці могли так або інакше потраткутвати що входить до витрат компанії, а що ні.

Підсумовуючи цей аналіз (хай вибачають економісти за поверхневість і можливі неточності – як зрозумів, так і написав – не претендую на звання експерта), можна навести одну фразу з публікації на сайті «Громадського», який аж ніяк не запідозриш у особливій любові до Порошенка:
«Після запровадження податку на виведений капітал виведення прибутку в офшори втратить сенс».

До слова: якщо Порошенко вдасться “продавити” цей закон через Верховну раду, то уже за одне це ми маємо йому поставити памятники в кожному обласному центрі. Адже переворот, який він здійснить в економічній системі України, можна буде поставити навіть вище відбиття російської агресії на Донбасі.

Нагадаємо, що податок на виведений капітал зараз існує в таких країнах, як Грузія, Естонія, Латвія. Як показав досвід Грузії, де ЗпОВК діє з 2017 року, податкові збори там вже збільшилися на 1,2%.

Автор: ПАВЛО БОНДАРЕНКО

Залишити відповідь