Соціальними мережами котиться хвиля паніки: Росію повернули до ПАРЄ, санкції знімають і взагалі всьопропало.
Насправді ніхто російську делегацію до ПАРЄ не повертає. Хоча б тому, що ніхто її звідти не виганяв. Щодо російської делегації як санкції за анексію Криму і вторгнення на Донбас було прийнито обмеження: позбавлення права голосування, а також видалення російських представників з керівних органів ПАРЄ.
Росія сама оголосила про вихід з ПАРЄ й одночано припинила сплачувати членські внески. Тож ніхто не позбавляв російську делегацію права бути присутньою на сесіях Ради.
Що відбвається зараз? “Сенсації”, яку зараз жваво обговорюють українці, і котру подають як зраду – принаймні пвроку. Саме в грудні минулого року Радою міністрів іноземних справ ПРАЄ було ухвалено повернути Росії право голоса в ПАРЄ.
Але.
Право голосу стосується лише виборів Генерального секретаря Ради Європи, президента ПАРЄ, суддів Європейського суду з прав людини, єврокомісарів тощо. Відповідно до статутних документів Ради Європи, обмежень у виборах високопосадовців для жодної з національних делегацій не може бути.
Тобто санкції щодо російської делегації в ПАРЄ залишаються і їх ніхто не скасовував. Більше того, 10 квітня поточного року Парламентська Асамблея Ради Європи підтримала резолюцію “Про виклики перед ПАРЄ”, виключивши норми, які б створили умови для зняття санкцій з російської делегації. За цей документ проголосували 105 депутатів, 30 – висловилися проти, 16 – утрималися.
ПАВЛО БОНДАРЕНКО
До сова: це, однак не означає, що в разі послаблення позиції України на дипломатичному фронті, потужне російське лобі (і не лише в ПАРЄ) не продавить послаблення санкцій. А таке можливо з огляду на те, що новообраний президент Зеленський не має ані розумових, ані професійних, ані особистих якостей для боротьби на дипломатичном фронті.
Тож пролонгування санкцій ще на півроку, якого встиг в останній момент добитися Петро Порошенко, може с початку року не статися. І тоді ми залишимся сам на сам з Росією. Це буде катастрофа.