БОРОТЬБА З КОРУПЦІЄЮ В КИТАЇ: МІФИ І РЕАЛЬНІСТЬ

БОРОТЬБА З КОРУПЦІЄЮ В КИТАЇ: МІФИ І РЕАЛЬНІСТЬ

Любителям час від часу ставити пост про те, як в Китаї щороку тисячу корупціонерів і хабарників розстрілюють. Ви не замислювалися, чому їх розстрілюють, а наступного року все одно доводиться ще тисячу ставити до стінки. І ще. І ще…

Вже після цього про «передовий досвід» Китаю питання можна закривати, але давайте все ж таки поговоримо.

Спочатку кілька цифр. Щороку в Китаї за корупцію та хабарництво розстрілюють в середньому тисячу людей. З початку реформ (35 років в тюрми сіло більш ніж 1 млн. корупціонерів.

Заходи драконівські – за 100 доларів хабаря дають 9 років, а якщо, наприклад, ті 100 доларів взяли двоє китайських гаїшників, це вважається корупційною змовою й обоє загримлять на 25 років.

Пораділи за китайців? А тепер реалії. Відомостей за минулий рік ще немає. А у 2017 році в рейтингу Міжнародної правозахисної організації по боротьбі з корупцією Transparency International Китай посів 77 місце в світі. Не вражає, так?

Найстрашніше те, що 35 років боротьбі з цим злом аж ніяк не підняв Китай в цьому рейтингу й він продовжує борсатися у восьмому-дев’ятому десятку.

Хтось скаже: а ось Україна посіла аж 130 місце – от нам би через розстріли потрапити на місце Китаю. По-перше, 77 місце це далеко не є ОК. По-друге, Україна все ж має прогрес й поступово крокує вгору – у 2013 році, за влади «ефективних менеджерів» вона посідала 144 місце. У 2009 році, за кермування самі знаєте кого – 146 місце.

Китай, наприклад, у 2009 році посідав в рейтингу 79 місце. А на початку 2000-х – 74.

Тепер питання: що це за «ефективний спосіб» боротися з корупцією, якщо кількість корупціонерів лише зростає? В Китаї уже не вистачає набоїв для розстрілів. І це не анекдот. В Китаї МВС отримує на рік суворо лімітовану кількість набоїв для розстрілів. Ось які листи у 2013 році отримали родичі трьох засуджених до смертної кари: «На жаль, страту вашого родича відтерміновано з причини нестачі набоїв».

Китай буквально погруз в корупції – куди там Україні. Просто рейтинг не відображає всієї повноти картини – в Китаї немає свободи слова й більшу частину негативної інформації просто приховують. Зокрема про гігантські масштаби корупції на рівні вищого керівництва країни. Саджають та стріляють там переважно дрібних чиновників або максимум службовців середньої руки, як, наприклад, заступника мера Пекіна.

Кажуть, в Китаї кількість хабарників зменшилася. Може так, а може й ні – пропаганді треба показувати успіхи. А от те, шо розмір хабарів зріс на 20% – факт. Плата за ризик.

Китайці, як деякі українські «патріоти», крокують по граблях. Приблизно 1700 років тому один китайський імператор (зараз не згадаю, який) видав указ, згідно до якого рубали голови не лише корупціонерам, але й членам їхніх родин від старих до немовлят, а також двоюрідним і троюрідним родичам.

Голови летіли сотнями тисяч. Але корупція лише зростала. Чиновники закопували неправедне в землю, аби під час обшуків не знайшли, але «брати» не припиняли. Тільки суми хабарів зросли утричі. За ризик. Досі археологи та випадкові громадяни знаходять в землі горщики зі сріблом, золотом та коштовностями.

Протягом 35 років Китай бореться з корупцією, і виходить пшик. Стає лише гірше. А от Сингапур (правда, за диктаторських повноважень Лі Куан Ю) добився успіху «лише» за 25 років. В США боротьба з корупцією триває з 30-х років минулого століття й з дуже перемінним успіхом. Поцікавтеся, скільки часу боролися з цим злом у Франції, Італії, Великій Британії.

І все одно на слуху прізвища Шрьодера, Вольфа, Берлусконі, Лі Пен, Блаттера, Обами, Трампа, Крандвелл, Саркозі й кожен охочий можде доповнити цей список.

В США проблему корупції громадяни ставлять на 2 місце після безробіття. В США лише з Федеральної резервної системи через корупційні схеми пустили «наліво» трильйон доларів. У Великій Британії можна вийти з тюрми лише за 50 тисяч фунтів. 

Корупція – це чудовисько, яке здолати майже неможливо. Вона є всюди. Питання в тому, до якого рівня і за який термін її можна знизити.

У нас багато хто вважає, що корупцію можна знищити цілком за 5 років. Якби можна було розстрілювати та саджати тисячами. У відповідь на це ви мусите знати ще один історичний факт.

Під час Великої французької буржуазної революції на площах злодіям публічно рубали руки. І поки народ дивився на це дійство, в натовпі шурували кишенькові крадії, зрізаючи в роззяв гаманці.

Насправді, головний рецепт у здоланні корупції – не репресії, а цілий комплекс системних заходів, включно з підвищенням зарплат чиновникам (як в Сингапурі), пропагандою у ЗМІ й головне – відмовою «простих громадян» брати участь в корупційних схемах.

А то у нас все у відповідності до анекдоту: Президент має побороти корупцію, але в мене має бути кум, який все «порішає».

Та ще дехто боротьбу з корупцією зробив своїм бізнесом та дорогою у політику – ви самі знаєте їхні прізвища.

ПАВЛО БОНДАРЕНКО

До слова: мільйон посаджених за корупцію в Китаї лише здається великою цифрою. Не забуваймо, що населення Китаю у 30 разів більше, ніж в Україні. Ділимо мільйон на 30, а потім на 35 років. Отримуємо 952.

952 засуджених за корупцію на рік в середньому, екстраполюючи китайські реалії на Україну. Багато? Тисячу розстріляних на рік в Китаї ділимо у відповідності до кількості населення в Україні на 30 й отримуємо 33 особи.

Причому на рівні начальників ЖЕКів, мерів провінційних міст, заступників міністрів і не вище.

Вважаєте це нам допоможе?
Все, що потрібно знати про методи боротьби з корупцією в КНР.

Залишити відповідь