ГІРШЕ НЕ БУДЕ, або дива політекономії від Володимира Зеленського

ГІРШЕ НЕ БУДЕ, або дива політекономії від Володимира Зеленського

З учорашнього виступу у ток-шоу “Право на владу” кандидата в президенти Володимира Зеленського особливо шокувала його ідея обкласти 5% податком українських заробітчан. І справа не в тих 50 євро, які з кожної заробленої тисячі змусять заплатити наших гастарбайтерів. Тут все набагато серйозніше…

Ті, хто почув від кандидата, що оподатковуватимуться поточні доходи – почув не те. Йдеться про “амністію капіталів”, тобто оподаткування УСІХ грошей, які українці заробили за кордоном протягом багатьох років.

Абсолютно не зрозуміло, як це можливо технічно. Ось вам ситуація: виходить з літака мужчина, що повернувся з Польщі, а його зустрічають податківці й починають питати: а скільки ти, хлопе, заробив за останні 5 років? А той так чесно й відповість, мов на сповіді в батюшки.  Так це собі уявляє кандидат в президенти? Ні? А як?

Хлоп – він же ж не дурний, скаже: та я цілих 100 євро заробив. Ось вам 5 євро і ні в чому собі не відмовляйте. Яким чином подактівці визначатимуть скільки заробив українець за кордоном?

Експерт з соціальних питань Андрій Нікончук:

“Якщо навіть хтось намагатиметься оподаткувати доходи заробітчан, то це робитиметься по середніх показниках. Це буде абсолютно узагальнено та без реальних цифр. І неправильно, бо закордоном є українці, які займаються високоінтелектуальною працею і отримують непогані доходи, а є чорнороби, які там заробляють значно менше”.

Якщо це буде не так, як каже А. Нікончук, тоді як? Як працюватимуть податківці? Приїздитимуть до заробітчан додому й оцінюватимуть майно? Адже ті гроші давно потрачено на рпемонт будинків, автівки, холодильники; на освіту дітей; на відпочинок зрештою. Як вирахувати, скільки вуйко привіз за тці 5 років? А скільки залишив в умовній Польші?

Ще питання: чи проводитимуться обшуки в пошуках (вибачте за тавтологію) готівкових єврів та доларів, а чи заробітчан катуватимуть – скажімо, прску на пузо, або паяльник в одне місце, як “братки” родили в 90-х?

Тепер трохи арифметики. В середньому українець заробляє в Польщі 700 євро. За рік виходить 8400. Припустимо, заробітчан змусять сплатити за 5 останніх років. Це значить, що кожен з них муситиме “відстьогнути” 2100 євро.

Але чому саме 5 років? А ті, хто їздив раніше, а тепер на ті гроші відкрив в Україні невеликий бізнес? Чому їх має оминути ця доля? Амністія так амністія – за логікою, треба оподатковувати принаймні за останні 15 років. Тоді уже і 2100 єврів видадуться копійками.

Звісно, хтось працював не 5, а 2 або 3 роки й суму йому нарахують меншу. А є й такі, хто на заробітках уже років 15 – їм що робити?

Тут є ще одна малесенька, зовсім крихітна дрібничка: закон зворотньої сили не має. Заробітчани, відповідно до угоди України та Польщі про уникнення подвійного оподаткування чесно сплачував податки в Польщі. На якій підставі його змусять “доплатити” ще й в Україні?

Лише розтоптавши Закон. Через насильство. Через правовий нігелізм. А правовий нігелізм – це така штука… Якщо раз сподобалося, можна ще раз пройтися. Наприклад, видати закон про зменшення пенсій та стипендій, або взагалі їх скасувати. Та не лякатимемо українців. Нехай сподіваються, що гірше не буде… 

Кандидат Зеленський очевидно зеленої уяви не має, про все це. І те, що тут написано – лише верхівка айсбергу – спеціалісти намалюють більш катастрофічну картину. Вочевидь, кандидат просто не уявляє, яку ахінею говорить.

Тут уже навіть не доводиться говорити, що така політика – це величезна несправедливість стосовно власних громадян. Держава не має жодного стосунку до коштів, які вони заробили за кордоном і чесно сплатили з них податки. Це просто узаконена форма рекету. По типу того, що був у далекі 90-і роки, коли бандити зупиняли на дорозі автобуси з “човниками” й збирали із кожного по 100 доларів.

До речі, мало хто звернув увагу, на те, що Зеленський озвучив стягнення відсотків не лише з заробітчан, але й з бізнесменів. Під виглядом “амністії капіталів”. Лише не 5%, а – більше. На думку кандидата, олігархи, які вивели свої капітали в офшори, тільки й мріють про те, щоб повернути їх до України, сплативши умовні 10% до державної скарбниці.

Можна уявити як сміються з цього пани капіталісти: ага, зараз. Кандидат в президенти теж очевидно не знає, що виведені до офшорів гроші можна спокійно завести через зареєстровані у тій таки Польщі або на Кіпрі компанії в якості “інвестицій”. При іцьому не лише не сплачуючи умовні 10%, а ще й маючи податкові преференції. Що давно уже й робиться.

Оподаткувати іноземні інвестиції? Це теж узаконений рекет. Це призведе лише до того, що закордонні інвестори просто відмовляться заходити в Україну. З усіма сумними наслідками для нашої економіки.

Ті хто в студії плескав у долоні – або наймані актори, або розуміються на питанні так само, як і дуже креативний кандидат в президенти. Якщо не гірше.

ПАВЛО ПРАВИЙ

До слова: в Польші свого часу намагалися ввести щось подібне для заробітчан. Але ця “реформа” провалилася, так і не розпочавшись. “Експертам” кандидата в президенти Володимира Зеленського очевидно про це нічого не відомо. Як і самому кандидату.

Абсолютна непрофесійність та прожекти, які не можна запроваджувати без ризику знищити країну – от що серйозно, а не 5% з грошей, зароблених українцями власним горбом.

Залишити відповідь