За останні роки в структурі експорту України сталися революційні зміни. Уперше за історію незалежності продукція металургійного комплексу поступилася першістю аграрному сектору.
Реалії доводять, що стратегія розвитку української промисловості має правильний курс. Адже експорт чорних і кольорових металів, а також руд і рудних концентратів дуже залежний від світової кон’юнктури цін, яка постійно коливається. Товари ж сільськогосподарчої групи мають більш стабільну динаміку попиту та цін.
Аналіз проекту державного бюджету України на 2019 рік показує, що ця стратегія отримає подальший розвиток.
Так, уперше в новітній історії України фермерство закріплено Урядом як пріоритетний напрямок аграрної підтримки, а фермерські господарства визначені як основа сільського розвитку. Для фермерів зберігаються різноманітні програми підтримки: додаткова знижка на купівлю вітчизняної сільгосптехніки, знижка на насіння вітчизняної селекції, надання дорадчих послуг, а також здешевлення кредитів та надання безвідсоткових кредитів.
Придбання вітчизняної техніки.
На програму часткової компенсації придбання вітчизняної техніки в бюджеті на 2019 рік закладено 1,38 млрд грн., що на 436 млн грн. більше, ніж цього року. За цією програмою обсяг придбання техніки на перше півроіччя поточного року збільшився на 37%. Знижка на техніку сягнула 40% від її ціни.
Це у свою чергу стимулює промислове виробництво сільськогосподарської техніки, наразі у програмі беруть участь більш ніж 100 українських підприємств різних форм власності.
Розвиток тваринництва.
Ще одна пріоритетна галузь, на яку у 2019 році буде виділено 4 мільярди гривень. Аграрні господарства зможуть отримати дотацію на кожну молочну корову, а громадяни, в чиїх господах народились телята, отримають на кожного по 2500 гривень, якщо вигодують його до 1 року. Уже маємо перший ефекти програми підтримки: динаміку поголів’я, яке перманентно падало з 1991 року, вдалося стабілізувати, середній надій на корову зріс на 2,4%.
Окрема програма передбачає надання знижки за закуплене племінне поголів’я, біоматеріал тощо. В сегменті будівництва тваринницьких комплексів Уряд бере на себе до 25% всіх витрат інвесторів. Лише в поточному році завдяки такому партнерству в Україні з’явилось 25 нових тваринницьких ферм.
Розвиток хмелярства, закладка молодих садів та виноградників.
На цей напрямок в бюджеті-2019 закладено 400 млн гривень. Цьогоріч за державної підтримки було сформовано 1255 га нових насаджень зерняткових, кісточкових, ягідних, горіхоплідних культур та виноградиків.
Особливо перспективним виглядає розвиток органічного виробництва, орієнтованого на внутрішній та зовнішні ринки. Україна уже має кілька підприємств, які успішно працюють в цьому напрямку, постачаючи м’ясну та молочну продукцію на зовнішні ринки.
Як приклад, можна назвати «Органік Мілк» – перший в Україні завод із виробництва органічної молочної продукції, який має повний завершений цикл від виробництва сировини до продукції глибокої переробки та експортує продукцію на ринки Європи й Азії.
«Галекс-Агро» спеціалізується на виробництві органічного зерна й експортує його, зокрема до Швейціарії.
Загалом обсяг фінансування АПК на наступний рік складає 7,9 млрд грн. З них 1 мільярд піде на підтримку малих та середніх фермерських господарств. Як показують розрахунки, завдяки комплексній програмі підтримки, через два роки в Україні кількість фермерських господарств подвоїться, а обсяг виробленої ними сільгосппродукції складе до 12% аграрного ВВП.
Перспективи українських аграріїв дуже оптимістичні. Адже з глобальною зміною кліматичних умов на планеті, цілі країни (Північна Африка, Близький Схід, Південна Європа тощо) фактично втрачають можливість масового товарного виробництва передусім в галузі рослинництва, потрапляючи до зони пустель та напівпустель.
Україні, яка хоча й має низку територій, що входять до зони ризикованого землеробства, цілком до снаги посісти лідируючі позиції на світових ринках аграрної продукції та товарів глибокої переробки.
До слова: неодмінною умовою глобального розвитку аграрного бізнесу в Україні й особливо фермерських господарств є введення цивілізованого ринку сільгоспземель. Це відкриє шлях виробникам до колосальних інвестицій. За оцінкою спеціалістів, ринок землі привабить в АПК до 60 мільярдів доларів США
ПАВЛО ПРАВИЙ