До виборов президента України залишився рівно рік. Час підбити проміжні підсумки роботи діючого президента України П. Порошенка і дати їй об’єктивну оцінку. Отже, передвиборчі обіцянки Порошенко і його реальні справи. За 12-бальною шкалою. Поїхали.
1. Обіцянка продати свій бізнес. Власне, за Конституцією, бути власником бізнес-структур президенту не зборонено – заборонено здійснювати керівництво цим бізнесом та обіймати в ньому посади. Але обіцянка продажу була, тож дивимося.
Влітку 2014 року, одразу після інаугурації Порошенка почався процес продажу корпорації «Рошен» та низки інших активів.
Займалася цим банківська група Rothschild, яка вела переговори з європейцями, північноамериканцями, азійцями, а також з деякими великими інвестиційними фондами.
Проте навіть ті, хто спершу зацікавився пропозицією купити Roshen, відмовились «через високі ризики». Про це заявив керуючий директор міжнародної банківської групи Rothschild у країнах СНД Джованні Сальветті.
Тоді пішли іншим шляхом: передали бізнесові активи Порошенка у т. з. «сліпий траст», яким також керують Ротшильди. Це все ж таки не те, що обіцяв Петро Олексійович, тому віднімемо за це пару балів.
Таким чином на цей момент ст. 103 Конституції України не порушується, адже Порошенко зараз не може займатися
«… оплачуваною або підприємницькою діяльністю чи входити до складу керівного органу або наглядової ради підприємства, що має на меті одержання прибутку».
Він є просто рантьє, власником пакету акцій, за якими отримує дивіденди. Це Законом не заборонено.
Ставимо за виконання оцінку 8
2. Збільшення кількісного складу армії. За даними Міністерства оборони, у 2013 році чисельність ЗСУ становила 130 тис, у грудні 2014 року – 232 тис.
25 травня 2015 року президент підписав закон про чисельність Збройних сил України, у якому вказано, що кількість військовослужбовців не має перевищувати 250 тисяч осіб, але станом на грудень 2017 року в ЗСУ служило 257 тис. осіб, тож план навіть перевиконано.
Створено 13 нових бригад. Армію піднято з руїн, будуються полігони, гуртожитки для особового складу, військо поступово насичується новітніми зразками зброї, включно з ПТРК «Джавелін».
Вкладає у військо Порошенко і особисті кошти. Так, стало відомо, що у фактично знищену систему протиповітряної оборони навколо Києва у 2014 році Порошенко вклав більш ніж 600 мільйонів грн, а загалом на ЗСУ – 1 мільярд.
За армію без сумнівів ставимо 11 балів.
3. Зменшення кількості податків та зборів з бізнесу. У 2014 році їх було 22, зараз – 11. І як би не стогнали бізнесмени, що працюють у збиток, і що податки непосильні – озирнемося навколо і не побачимо жодного магазину, жодного ковбасного цеху або швейної фабрики з оголошенням «продається».
Є питання щодо податкової системи і її вдосконалення. Проте це не зважає нам виставити Порошенко за виконання цієї обіцянки 9 балів.
4. Обіцянка створити суспільне телебачення. Закон «Про суспільне телебачення та мовлення» Порошенко підписав 4 квітня 2015 року. Утім, його реалізація досі бажає кращого.
Це стосується і якості мовлення і величезних питань щодо участі в програмах осіб, яі є відвертими ворогами України.
За це ставимо президенту лише 6 балів.
5. Кандидат у Президенти України Петро Порошенко обіцяв зменшити залежність України від російського газу і взагалі диверсифікувати постачання енергоносіїв.
Тут завдання перевиконано, бо держава Україна не купує в Росії газ взагалі. Виключенням є лише окремі комерційні структури.
Питання формули «Роттердам+» з яку чомусь критикують Порошенка, слід винести за дужки, оскільки ця формула є дітищем Кабінету міністрів та НКРЕКП, які президенту не підкоряються.
Те, що уряд очолює пан Гройсман нічого не значить: лише наївна людина вважає, що Володимир Борисович виконує накази Порошенка. Ми ж не хочемо, щоб Порошенко був диктатором, правда?
12 балів з 12 можливих.
6. Безвізовий режим та Угода про асоціацію з Євросоюзом – також передвиборча обіцянка Порошенка.
Її успішно виконано, незважаючи на шалений спротив з боку Москви, яка не шкодувала грошей для своєї агентури як в Україні, так і в Європі.
Проте 12 балів за безвіз ми не поставимо. Через те, що досі не виконано ще одну обіцяну з цього «пакету» – розпочати офіційні перемовини про ступ до ЄС.
Тому, на жаль, лише 10 балів.
7. Бійці в АТО мають отримувати 1000 грн в день. Ця обіцянка так і залишилася обіцянкою.
Зараз солдат в АТО отримує лише 400-500 грн на день, в залежності від того, на якій лінії перебуває.
І хоча Порошенко пояснював, що в його обіцянці йшлося про тисячу гривень за день в реальному бою, а не просто перебуванні в зоні АТО, ми не маємо права ставити йому за виконання цієї обіцянки позитивну оцінку.
Лише 5 балів з 12 і то враховуючи те, що Порошенко зробив для армії в т. ч. і в плані грошового та матеріально-технічного забезпечення.
Нарешті останній пункт, який треба винести окремо.
Війна на Донбасі. Українці не забули, як Петро Порошенко казав, що Антитерористична операція має тривати лічені години. Конкретна цитата:
«Антитерористична операцiя не може i не триватиме два-три мiсяцi. Вона повинна i триватиме години».
Але чомусь усі забули, що це казав не кандидат у президенти Петро Порошенко. Це казав Петро Порошенко наступного дня після виборів. Це важливо, бо кремлівська пропаганда намагається змусити нас думати, що це передвиборча обіцянка, обман.
Подивимося, що написано в офіційній Програмі кандидата в президенти Петра Порошенка.
Обіцянки закінчити АТО за години і дні там немає. Там не сказано нічого конкретного:
«Використаю повною мірою весь свій дипломатичний хист та політичний досвід, щоб забезпечити деескалацію конфлікту, уникнути війни та зберегти мир».
Хоча миру немає, але деескалації конфлікту вдалося досягти, вибивши бойовиків з більшої частини захоплених ними територій та «поховавши» проект Новоросії. Вдалося також уникнути великої війни з Росією.
Головне: вдалося сформувати Антипутінську коаліцію і вперше перетворити Україну з об’єкта на суб’єкт міжнародної політики.
Навряд чи комусь на місці Порошенка зробити більше. Отож, враховуючи ту необережну фразу, сказану у запалі агітаційної промови, ставимо президенту 10 балів, які дозвольте в «чудовій сімці» не враховувати.
Середній бал в «атестаті успішності» Петра Порошенка на посаді Президента України: 8,71.
Тож до рівня «високий» (10-12 балів) він не дотягнув, але на рівень «достатній» (7-9 балів), або, як колись казали у школі на «тверду четвірку» виходить упевнено.
Висновок: найкращий президент України за весь час, але перспективи для поліпшення оцінок має ще достатньо великі. Є за що критикувати.
До слова: достеменно відомо, що єдиним політиком, який виконав абсолютно усі свої передвиборчі обіцянки був Адольф Алоїзович Гітлер. Тільки щастя це німцям не принесло…