Завтра Петро Порошенко вилітає до Німеччини для зустрічі з канцлером Німеччини Меркель та президентом Франції Макроном. Чому на думку експертів, ця зустріч нічого не дасть?
Фактично це буде зустріч «Нормандської четвірки» мінус Путін. Говоритимуть і про ситуацію в Україні, і про Донбас. Але експерти в один голос твердять, що окрім чергового ритуального «занепокоєння» діями Кремля від цієї зустрічі чекати не варто.
Але є кілька моментів, на які слід звернути увагу. По-перше, це може бути остання зустріч коли ще існує «Мінськ-2». Захід все більше схиляється до кінцевого висновку. Що «Мінськ» себе не виправдав і потрібен иновий формат – про це нижче.
Австрійський політолог Герхард Манготт, коментуючи те, що за результатами зустрічі не планується брифінг, висловився так:
«Оскільки не буде істотних результатів, крім ретельного призову до Росії використовувати свій вплив для здійснення всеосяжного і стійкого припинення вогню, ніхто не хоче мати справу з питання преси про остаточну смерть мінських угод. Лідери ФРН і Франції вклали в мінський процес занадто багато політичного капіталу. Тому вони не будуть публічно визнавати, що це була невдача. Поки що».
По-друге, потроху змінюється ситуація в Сирії, яку росіяни ув’язували з Донбасом. Зараз цей вузол поступово послаблюється, відтак у Заходу буде більше простору для маневру по ОРДЛО. Можливо, обговорюватимуться певні деталі щодо цього, а оскільки питання делікатні – на загал їх не виноситимуть.
По-третє, президент України продовжує переконувати лідерів ЄС у підтримці саме української резолюції в Радбезі ООН щодо миротворців на Донбасі, а це є дуже важливим для національних інтересів України.
І нарешті: може бути заторкнуте і питання переформатування «Мінська» з рівня перемовин між делегаціями на прямі переговори лідерів країн. Рано чи пізно Порошенко та Путін (при посередництві Меркель, Макрон і – це зараз неофіційно обговорюється – Трампа) мають сісти за стіл один проти іншого.
Коротше кажучи, ситуація продовжує бути складною, адже Москва, безумовно, спробує протягти до президентських виборів в Україні, сподіваючись посадити на банкову свою фігуру. Розрахунок на те, що така собі «дама в білому» піде на ті умови Кремля, на які не зголошується Порошенко.
Якщо восени на Донбас не зайдуть миротворці, або ЛНР-ДНР не буде «зачищено» ЗСУ, 40 тисяч бойовиків будуть гарною політичною зброєю, що її можна використати у процесі українських виборів: порахуймо, скільки голосів втратить Порошенко, якщо Кремль влаштує на Донбасі в період передвиборчої кампанії масштабну бійню з масою загиблих військових та цивільних.
Може, про це український президент також говоритиме зі своїми колегами?