Розпад “Русского миира” та унікальний шанс для України

Розпад “Русского миира” та унікальний шанс для України

«Русский мир» продовжує колапсувати. Надійшла інформація про можливе відпадіння від Московського патріархату ще однієї країни, що стане черговим і смертельним ударом по ньому.

Президент Білорусі Олександр Лукашенко доручив керівникові МЗС Володимиру Макею почати перемовини одо переходу Білоруської церкви під омофор Константинопольського патріархату. Вони мають початися наступного тижня.

Скажемо одразу: наразі ніякої Білоруської церкви юридично не існує. Є Білоруський екзархат (простіше кажучи – філія) Московського патріархату. Очільника місцевої церкви офіційно титулують Митрополит Мінський і Гродненський, Патріарший Екзарх Білорусі. Його навіть не обирають – призначають з Москви. Тобто це звичайна адміністративно-територіальна одиниця Російської Православної Церкви, як, наприклад, Томська або Псковська єпархії.

Наскільки рішучі наміри білорусів? Поки що сказати важко. Це може бути й частиною великої гри Лукашенка з Кремлем. Проте слід відзначити, що такими речами не жартують. Лукашенко не може не усвідомлювати, що нинішній стан речей є загрозою суверенітету країни, особливо в умовах відвертих намагань Москви поглину Білорусь.

З іншого боку це може бути (й чимало аналітиків так вважають) однією з умов зближення офіційного Мінська з Заходом.

Це питання піднімалося під час зустрічі заступника міністра Олега Кравченка до Вашингтону. Відомо, що після 10 лютого у Стамбулі відбудеться зустріч генерального консула Білорусі Олексія Шведа та представника Вселенського патріарха митрополита Пруського Елпідофора.

Ціна питання для Кремля – майже 1,5 тисячі парафій, які діють в Білорусі. Причому, якщо питання буде вирішено позитивно, зважаючи на авторитарну систему влади в Білорусі перехід цих парафій до Автокефальної церкви відбудеться більш – скажемо так – «енергійно», ніж в Україні.

До речі, Православна церква в Україні може мати у зв’язку з цим унікальний шанс. Справа в тому, що землі нинішньої Білорусі входили до канонічної території Київської митрополії до 1686 року. Відтак може скластися ситуація, за якої Константинополь просто включить територію Білорусі до с кладу ПЦУ.

Це, звичайно, далеко не те, чого прагне Лукашенко, але все ж краще за status quo

Проекція території Київської митрополії станом на 1686 рік на сучасну мапу України Польщі та Білорусі

Попереду дуже важкий, тривалий і цікавий процес, який дає шанс ПЦУ стати новим лідером православного світу Східної Європи.

ПАВЛО ПРАВИЙ

До слова: станом на сьогодні уже більш ніж 200 парафій колишньої УПЦ Московського патріархату перейшли до Православної церкви в Україні. Менш ніж за 1,5 місяця від дня створення ПЦУ Московський патріархат втратив майже 2 % парафій в Україні й процес цей лише наростає.

Залишити відповідь