«Русский мир» продовжує колапсувати. Надійшла інформація про можливе відпадіння від Московського патріархату ще однієї країни, що стане черговим і смертельним ударом по ньому.
Президент Білорусі Олександр Лукашенко доручив керівникові МЗС Володимиру Макею почати перемовини одо переходу Білоруської церкви під омофор Константинопольського патріархату. Вони мають початися наступного тижня.
Скажемо одразу: наразі ніякої Білоруської церкви юридично не існує. Є Білоруський екзархат (простіше кажучи – філія) Московського патріархату. Очільника місцевої церкви офіційно титулують Митрополит Мінський і Гродненський, Патріарший Екзарх Білорусі. Його навіть не обирають – призначають з Москви. Тобто це звичайна адміністративно-територіальна одиниця Російської Православної Церкви, як, наприклад, Томська або Псковська єпархії.
Наскільки рішучі наміри білорусів? Поки що сказати важко. Це може бути й частиною великої гри Лукашенка з Кремлем. Проте слід відзначити, що такими речами не жартують. Лукашенко не може не усвідомлювати, що нинішній стан речей є загрозою суверенітету країни, особливо в умовах відвертих намагань Москви поглину Білорусь.
З іншого боку це може бути (й чимало аналітиків так вважають) однією з умов зближення офіційного Мінська з Заходом.
Це питання піднімалося під час зустрічі заступника міністра Олега Кравченка до Вашингтону. Відомо, що після 10 лютого у Стамбулі відбудеться зустріч генерального консула Білорусі Олексія Шведа та представника Вселенського патріарха митрополита Пруського Елпідофора.
Ціна питання для Кремля – майже 1,5 тисячі парафій, які діють в Білорусі. Причому, якщо питання буде вирішено позитивно, зважаючи на авторитарну систему влади в Білорусі перехід цих парафій до Автокефальної церкви відбудеться більш – скажемо так – «енергійно», ніж в Україні.
До речі, Православна церква в Україні може мати у зв’язку з цим унікальний шанс. Справа в тому, що землі нинішньої Білорусі входили до канонічної території Київської митрополії до 1686 року. Відтак може скластися ситуація, за якої Константинополь просто включить територію Білорусі до с кладу ПЦУ.
Це, звичайно, далеко не те, чого прагне Лукашенко, але все ж краще за status quo
Проекція території Київської митрополії станом на 1686 рік на сучасну мапу України Польщі та Білорусі
Попереду дуже важкий, тривалий і цікавий процес, який дає шанс ПЦУ стати новим лідером православного світу Східної Європи.
ПАВЛО ПРАВИЙ
До слова: станом на сьогодні уже більш ніж 200 парафій колишньої УПЦ Московського патріархату перейшли до Православної церкви в Україні. Менш ніж за 1,5 місяця від дня створення ПЦУ Московський патріархат втратив майже 2 % парафій в Україні й процес цей лише наростає.